Të gjitha lajmet

NGA FEDERATA

Arrijnë donacionet e FIBAs për FBK-në

Arrijnë donacionet e FIBAs për FBK-në

Teksti: FBK

17 April, 2020 @12:30

Kanë arritur dy donacionet e FIBA-s për Federatën e Basketbollit të Kosovës (FBK). Bëhet fjalë për terrenin e lojës 3x3, semaforin 3x3, topat 3x3, topat e Mini-Basketbollit dhe topat për vajza.

Në mars të këtij viti FBK ishte informuar nga FIBA se kjo e fundit ka vendosur të dërgojë një donacion me pajisje sportive për lojën 3x3 dhe deri te ky donacion kishte ardhur pas takimit që Kryetari i FBK-së, Arben Fetahu dhe Sekretarja e Përgjithshme, Elvira Dushku e kanë pasur në nëntor të vitit të kaluar në Gjenevë me Sekretarin e Përgjithshëm të FIBA-s, Andreas Zagklis.

Ky i fundit kishte premtuar se do të ndihmonte FBK-në në zhvillimin e mëtutjeshëm të saj dhe të basketbollit në vendin tonë në përgjithësi, pas punës dhe përkushtimit të madh që FBK dhe krerët e saj e kanë dëshmuar tash e sa vite.

Ndërkaq një tjetër donacion që tashmë ka arritur në zyre të FBK-së janë topat e Mini-Basketbollit dhe topat për vajza.

FIBA në fund të vitit pati vendosur ta shpërblej FBK-në për punën e shkëlqyeshme që kjo e fundit e ka bërë gjatë vitit 2019 për zhvillimin e basketbollit ndër të rinj në vendin tonë.

Në fakt ka qenë FIBA Evropa që e ka nominuar FBK-në në mesin e dy Federatave Nacionale të Evropës për të qenë fituese e 300 topave Molten (të madhësisë 4, 5 dhe 3x3) për të inkurajuar FBK-në që të vazhdojë me punën e shkëlqyer që po e bënë e veçanarisht me të rinjtë.

Topat janë dërguar nga IBF (Fondacioni Ndërkombëtar i Basketbollit) që funksionon në kuadër të selisë qendrore të FIBA-s në Gjenevë. Ky fondacion është përgjegjës për zhvillimin dhe masovizimin e basketbollit ndër të rinj, kryesisht Mini-Basketboll nëpër të gjitha vendet e botës.

PRISHTINA STATS

Myles mbret i asistimeve bardhekaltër

17 April, 2020 @0:21

Amerikani që luajti edhe për Kosovën, Divine Myles, ka qenë mbret i asistimeve për Prishtinën këtë stinor në Superligë. …

PRISHTINA STATS

Myles dhe Alihodzic, motorët e Prishtinës në 2019/20

TOPSPORTI/ A. P.

16 April, 2020 @23:08

Dy basketbollistët e Prishtinës që kanë qenë motorë të skuadrës në stinorin e anuluar 2019/20 janë Fahro Alihodzic dhe Divine…

CHRIS MARMARINOS

Selektori i Kosovës: Qëndrojmë të bashkuar përballë kësaj sfide globale

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

14 April, 2020 @12:53

Përzgjedhësi i Kosovës në basketboll, Christos Marmarinos, ka folur për faqen zyrtare të FBK-së sot, duke dhënë mesazh për të…

VENDIMI I FIBA-s

Anulohet evropiani! Dushku: Zhgënjyese, por e pritur

8 April, 2020 @14:45

Bordi i FIBA Evropës ka marrë vendim që të anulojë 16 Kampionatet Evropiane të gjeneratave të reja që ishin planifikuar…

SPECIALE

TOP 20 koshashënuesit e Superligës 2019/20

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

7 April, 2020 @23:15

Ky stinor i Superligës, që pritej të sillte ndër PlayOffet më interesante në dekadën e fundit, mbeti pa përfunduar për…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga