Të gjitha lajmet

SARANDA DACI

Basketbollistja e Bashkimit drejt Superligës çeke

Basketbollistja e Bashkimit drejt Superligës çeke


24 November, 2020 @12:33

Njëra ndër basketbollistët më të mira të Bashkimit në dy stinorët e fundit, Saranda Daci, do të transferohet në Superligën e basketbollit çek, në ekipin Slovanka MB.

Njoftimin e ka bërë të ditur KBF Bashkimi sot, ndërsa transferi i Dacit jashtë vendit shihet si një hap i madh për basketbollin e femrave në Kosovë, pasi që një gjë e tillë deri tash nuk ka qenë fare e shprehur te femrat, për të thënë e pamundur.

Derisa Daci 27-vjeçare me këtë tregon se me punë gjithçka është e mundur dhe do t’i shtyejë vajzat tjera që të marrin basketbollin më me seriozitet, KBF Bashkimi i ka uruar sukses dhe nuk i ka shkaktuar pengesa të asnjë lloji përgjatë lejimit të transferimit.

E lindur në vitin 1993 Daci është 194cm e gjatë dhe në Kosovë luan në pozitën e qendrës dhe alo-qendrës, ndërsa njihet për saktësinë e saj në shënim të pikëve.

Ajo ka qenë njëra ndër basketbollistet më meritore që Bashkimi ka fituar trofe në sezonet e fundit në basketbollin kosovar.

Përgjatë karrierës së saj në basketbollin kosovar, ajo ka qenë pjesë e të gjitha ekipeve të mëdha në vendin tonë si Penza, Prishtina e së fundi te Bashkimi.

LIGA E FEMRAVE

Da’jah dhe Tolefree, amerikanet e vashave prishtinase

15 January, 2021 @19:07

Basketbollistet Da’jah Daniel dhe Alexis Tolefree janë paraqitur për regjistrim në FBK për të qenë pjesë e Prishtinës gjatë stinorit…

LIGA E FEMRAVE

Bashkimi rikthen dy ish lojtare dhe transferon një malaziase

15 January, 2021 @18:52

Lideri aktual i Superligës së femrave, Bashkimi, ka kthyer në skuadër dy ish lojtare. Fanellën e portokalltë këtë stinor do…

TRANSFERIMET

Të gjitha përforcimet e afatit kalimtar të janarit

15 January, 2021 @17:51

Ka përfunduar afati kalimtar në basketboll, ku kishte shumë transferime të bujshme. Më poshtë mund t’i gjeni të gjitha transferimet…

PENZA

Diedona Halitaj kthehet te Penza

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

13 January, 2021 @20:55

Pas Arbnore Përqukut, edhe Diedona Halitaj kthehet te skuadra e Penzës. Halitaj së fundi ishte pjesë e Bashkimit dhe…

PENZA

Përquku transferohet te ish-skuadra e saj

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

13 January, 2021 @18:47

Njëra ndër basketbollistet më të mira në Ligën e Femrave, Arbnore Përquku, sot u largua nga KBF Bashkimi. Përquku…

Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Femrave