Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

DRAMA, ÇON PRISHTINËN NË FINALE

Detajet vendosin, Prishtina arrin finalen

Foto: FBK

Detajet vendosin, Prishtina arrin finalen


17 February, 2023 @22:18

Duel mjaft dramatik, i dy skuadrave ndër më të fuqishme në basketbollin vendor, ndërsa Prishtina ka arritur finalen e parë të Kupës së Kosovës që prej vitit 2021.

Bardhekaltërit e Ahmet Kandemirit kanë mposhtur kampionët e Adis Beciragicit me 4 pikë dallim, 80-76, derisa fundi i ndeshjes ishte me faulime taktike ku secila gjuajtje e lirë e cilitdo lojtar ishte me vlerë shtesë për të arritur te fitorja, të cilën Prishtina e kapi në fund, për të shkruar emrin në finale, ku mungoi vitin e kaluar.

Prishtina nisi shumë mirë ndeshjen, duke qenë një nivel më lartë në pjesë të parë, por në pjesë të dytë Ylli është treguar si kampion i vërtetë, duke shkrirë epërsinë rreth 20 pikëshe të bardhekaltërve në disa momente, për të arritur edhe në epërsi!

SKEMA e KUPËS

Dustin Thomas, Dardan Berisha dhe Derrick Wilson kanë qenë kryesorët te Prishtina sa i përket pikëve të shënuara sonte, derisa kanë qenë të vetmit që kanë shënuar pikë dyshifrore në ekip.

Thomas kreu lojën me 22, kapiteni Berisha me 20 pikë (4/8 për tri pikë), 3 asistime e 6 kërcime, ndërsa Wilson me 16 të shënuara, 3 asistime e 4 kërcime.

Kapiteni i Yllit në anën tjetër ka treguar aftësitë e mëdha të tij sonte, ndërsa pos lojës në mbrojtje ka shënuar edhe 5/9 për tri pikë për të mbyllë ndeshjen me 19 pikë të shënuara, 2 asistime e 8 kërcime.

Wes Washpun dha 16 pikë, ndërsa Henrik Sirko luajti me 13 të shënuara.

Fitorja, bën që Prishtina të takohet në finale me Trepcën, ndërsa Ylli eliminohet nga gara.


 
Të gjitha lajmet nga FBK Superliga