Të gjitha lajmet

FERONIKELI & LIPJANI BIEN

Feronikeli e Lipjani bien nga Superliga

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

Feronikeli e Lipjani bien nga Superliga

22 May, 2020 @16:14

Vendimi i fundit i Bordit të Federatës së Baskebollit të Kosovës (FBK) ka bërë që Feronikeli dhe Lipjani të bien nga Superliga e Kosovës në basketboll.

Në një stinor shumë interesant, që u ndërpre për shkak të pandemisë, në bazë të kompentencave të përcaktuara në Nenin 21, Bordi i FBK-së unanimisht vendosi që të mos shpallet kampion dhe mos akordojë tituj sportiv, por renditja përfundimtare te garat e seniorëve te meshkujt të mirret si bazë për përcaktimin e rënies dhe ngritjes në nivel të garimit.

TABELA E SUPERLIGËS

Me këtë vendim, Feronikeli që ka qenë në zonën e rënies me bilans 5-19 dhe Lipjani që ka qenë i fundit në klasifikim me bilans 2-22 - tashmë kanë rënë nga Superliga e Kosovës dhe stinorin e ardhshëm do të jenë pjesë e Ligës së Parë të Kosovës.

Për Feronikelin ky ka qenë stinori debutues në Superligë, derisa Lipjani në stinorin e dytë të pjesëmarrjes në elitë, u desht të përshëndetet.

GJAKOVË

Vëllaznimi në Superligë

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

22 May, 2020 @16:03

Skuadra e Vëllaznimit që ishte në vend të parë të Ligës së Parë të Kosovës në basketboll është promovuar në…

LIPJANI STATS

Kapiteni Vitia me më së shumti kërcime te Lipjani

21 May, 2020 @0:12

Kapiteni i Lipjanit, Fazli Vitia, ishte lojtari me më së shumti kërcime në stinorin e papërfunduar 2019/20 në Superigë. Vitia…

LIGA MBARËKOMBËTARE

Përcaktohet numri i pjesëmarrësve në ligën e përbashkët Kosovë-Shqipëri

20 May, 2020 @12:49

Në një njoftim të lëshuar para pak çastesh Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) ka bërë të ditur se ka…

LIPJANI STATS

Stuckey lider edhe te asistimet

18 May, 2020 @15:46

Sikurse te koshashënuesit më të mirë te Lipjani në stinorin e papërfunduar 2019/20, Demarkus Stuckey ishte lider edhe te…

LIPJANI STATS

Stuckey koshashënuesi më i mirë te Lipjani 2019/20

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

17 May, 2020 @13:04

Skuadra më e dobët në 24 ndeshjet e luajtura në Superligë ishte Lipjani. Lipjani në stinorin e papërfunduar kishte një…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga