Të gjitha lajmet

E FUNDIT

FIBA publikon Rregullat Zyrtare të Basketbollit 2020

FIBA publikon Rregullat Zyrtare të Basketbollit 2020

Teksti: FBK

25 June, 2020 @12:54

Pas ndryshimeve të paraqitura nga Komisioni Teknik dhe miratuar nga Bordi Qendror i FIBA-s në Mars 2020, FIBA ka publikuar Rregullat Zyrtare të Basketbollit 2020.

Ndryshimet kryesore të rregullave të reja përfshijnë:

Definicionin e “cilindrit” të lojtarit

Definicionin e faullit e dyfishtë

Definicionin e faullit jo-sportiv në kundërsulm

Detyrat e zyrtarëve të ndeshjes

Përdorimi i sistemit instant të rishikimit dhe protokollet e raportimit

Specifikimet e pajisjeve të basketbollit

Kryetari i Komisionit Teknik FIBA, Patrick Hunt, tha: “Këto ndryshime, të miratuara nga Bordi Qendror i FIBA-s, janë krijuar për të ngritur standardin dhe cilësinë e lojës. Bashkëpunimi midis Komisionit të Lojtarëve të FIBA-s, Shoqatës Botërore të Trajnerëve të Basketbollit, Komisionit të Garave të FIBA-s dhe Grupit Këshillues të Rregullave, para se të ofrojnë propozime për Komisionin Teknik për shqyrtimin e tyre, kanë qenë shumë pozitive dhe konstruktive”.

Sipas procedurës së vendosur, Grupi Këshillues i Rregullave të FIBA-s, i përbërë nga ekspertë të referimit, studiuan nga afër të gjitha propozimet për ndryshimet e rregullave para se t’i paraqisnin ato pranë Komisionit Teknik të FIBA-s për rishikimin përfundimtar. Gjatë procesit, të gjithë akterët kryesorë, përfshirë trajnerët, lojtarët, përfaqësuesit e NBA dhe NCAA, u përfshinë të gjithë në analizën e ndryshimeve të rregullave.

RREGULLAT NË GJUHËN ANGLEZE

PRIZRENI

Myles shkëlqeu në debutim për Prizrenin

FOTO / Prizreni

17 January, 2021 @19:45

Prizreni sonte pësoi nga Ylli me rezultat 95-99. Divine Myles në këtë ndeshje debutoi për skuadrën prizrenase. Ai shkëlqeu me…

YLLI

Clark koshashënuesi i dytë më i mirë

17 January, 2021 @19:35

Në ndeshjen kundër Prizrenit, përveç Kastratit edhe Morinës, te Ylli debutoi edhe Elyjah Clark. Clark ishte koshashënuesi i…

YLLI

Gëzim Morina me double-double në ndeshjen e parë

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

17 January, 2021 @19:21

Sot debutoi për Yllin edhe lojtari tjetër i përfaqësueses së Kosovës, Gëzim Morina. Morina për Yllin luajti me double-double prej…

PAS NDESHJES

Rifati: Detajet vendosën

17 January, 2021 @19:18

Trajneri i Ponte Prizrenit, Arbnor Rifati, në deklaratën e tij pas ndeshjes ka thënë se ekipi i tij në fund…

YLLI

Si debutoi Erjon Kastrati te Ylli?

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

17 January, 2021 @19:14

Njëri ndër lojtarët më të mirë të përfaqësueses së Kosovës, Erjon Kastrati, sot debutoi për Yllin në ndeshjen kundër Prizrenit. …

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga