Të gjitha lajmet

MAQEDONIA - KOSOVA

Pësojmë edhe në Maqedoni

Foto: FIBA

Pësojmë edhe në Maqedoni

2 December, 2018 @19:30

Pas dy humbjeve në dy ndeshjet e para, Kosova është mposhtur edhe në ndeshjen e tretë të fazës parakualifikuese drejt EuroBasket2021.

Kosova sonte u mposht në Gjevgjeli nga përfaqësuesja e Maqedonisë me rezultat 78-68, për t’i humbur kështu shancat për kalimin e grupit.

Nën udhëheqjen e Bojan Trajkovskit, Maqedonia e dominoi çerekun e parë, ndërsa Kosova u përmirësua dukshëm në të dytin, për të shkuar në pushim mes pjesëve me disavantazh prej 4 pikëve, 39-35.

TABELAT E GRUPEVE

E në pjesën e dytë, Maqedonia përsëri e mori lojën në dorë dhe nuk e lëshoi deri në fund, për ta mbyllur ndeshjen me fitore.

Më i dalluari te përfaqësuesja e Maqedonisë sonte ishte Bojan Trajkovski me 23 pikë, 13 kërcime, 3 asistime, 2 bllokada dhe 1 vjedhje të topit, kurse te Kosova edhe sonte më të mirët ishin Dardan Berisha me 19 pikë, 5 kërcime, 5 asistime dhe 1 vjedhje tè topit dhe Lis Shoshi me 18 pikë, 15 kërcime e 1 bllokadë.

Pasi që Maqedonia na kishte mposhtur edhe në Prishtinë, kjo humbje bën që Kosova t’i humbë gjasat për kalim në fazën kualifikuese përmes fazës parakualifikuese të EuroBasket2021, mirëpo këtë gjë ka gjasa ta bëjë në gushtin e vitit 2019 përmes një lloj ‘turneu’ tjetër, detaje për të cilin do të bëhen të ditura më vonë.

Sa i përket ndeshjes së fundit në këtë grup, Kosova e luan atë ndaj Rumanisë në shtëpi më 24 shkurt 2019.

KOMUNIKATË E KB RAHOVECI

Rahoveci tërhiqet nga organizimi i ndeshjeve të reprezentacionit

6 May, 2019 @16:04

Përmes një njoftimi të botuar në llogarinë zyrtare të klubit të Rahovecit, është bërë e ditur se skuadra në fjalë…

EUROPIANI I FEMRAVE NËN 20

FBK publikon llogon e Euro U20 që mbahet në Prishtinë

Foto: FBK

8 April, 2019 @15:17

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) sot edhe zyrtarisht e ka publikuar logon zyrtare të FIBA U20 Kampionatit Evropian, Divizioni…

GRUMBULLIMI I TË REJAVE

Selektori U16 Edin Kërveshi fton 24 lojtare

2 April, 2019 @21:24

Njëzetë e katër basketbolliste të reja janë ftuar nga selektori Edin Kërveshi në grumbullimin e radhës të Kosovës U16. …

MEDIA

Kosovari Divine Myles

Divine Myles, Prishtina/ TOPSPORTI/ A. P.

28 March, 2019 @11:30

Basketbollisti i Prishtinës, Divine Myles, pritet të veshë tash e tutje edhe fanellën e përfaqësueses së Kosovës, ka bërë të…

KOSOVA NË GRUPIN G

Mundësia e fundit për kualifikueset, në verë

Foto: fiba.basketball

25 February, 2019 @15:05

Pas eliminimit nga faza e dytë para-kualifikuese për në Eurobasket 2021, reprezentacioni i Kosovës do të ketë edhe një mundësi…

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja