Të gjitha lajmet

DITARI NR. 7 @ RIO 2016

Sot garon Lum Zhaveli

Sot garon Lum Zhaveli

Shkruan: Luan MORINA

11 August, 2016 @13:48

Edhe tre olimpistë kanë mbetur të përfaqësojnë Kosovën në Olimpiadën e Rios. Njëri ndër ta është Lum Zhaveli. Ai do të paraqitet në grupet e disiplinës 50m stil të lirë not, sot nga ora 18:00. Në të njëjtën kategori është edhe notari nga Shqipëria, Sidni Hoxha.

Një ditë e ngjeshur në Rio, nëse lejojnë kushtet atmosferike do të jetë e mbushur me finalet në lundrim, dhe fazën finale të turneut të tenisit që pritet të mbaron të dielën. Në ujëra vazhdojnë finalet e sllallomit në kajak, derisa zhytja merr pushim.

FINALET

Finalet zhvillohet edhe në ping-pong me pak mundësi që të mos u takojnë kinezëve. Dje, dy medaljet e para ishin për kinezet, derisa e bronzta shkoi për Korenë Veriore. Në mesin e medaljeve të arta dje ishin edhe Atletët e Pavarur me Ferhaid Al-Deehani që fitoi të artën në kurth të dyfishtë. Vietnamezi Hoang dështoi të merr të artën e dytë pasi Jin Jong-oh mori për të tretën herë radhazi të artën.

c

Interesante ishin garat e çiklizmit rrugor me fitore të Cancellara e Armstrong të cilët ri-shijuan këtë ndjenjë pas Pekinit. Befasia kryesore e ditës ishte e arta britanike në zhytje, e para për këtë vend aty ku dominojnë kinezët. Ditët e mirë qe edhe për Kazakistanin. E arta në not ishte më e befasishme se ajo në peshëngritje, por rrallëkush që mund t’ia kaloj Nijat Rahimovit dhe vallëzimit të tij festiv pas rekordit të ri botëror në 77kg.

BASKETBOLL

Ndeshje më interesante se që ndoshta kishim pritur ishte ajo ndërmjet SHBA-ve dhe Australisë në basketboll, që megjithatë nuk lejoi befasi. Franca mposhti Serbinë, e Venezuela papritmas Kinën. Edhe tek femrat SHBA-të vazhduan me fitore kundër Serbisë, Kanada ndaj Senegalit, dhe Spanja ndaj Kinës.

f

FUTBOLL

Në futboll tek meshkujt Gjermania dërrmoi Fixhin, Brazili më në fund fitoi kundër Danimarkës, derisa Argjentina vetëm barazoi me Hondurasin. Çerekfinalet e 13 gushtit vendosin përballë Gjermaninë me Portugalinë e Brazilin me Kolumbinë.

p

DREJT TË ARTËS

Sonte Michael Phelps do të tentoj edhe një të artë në 200m përzier. Por, Ryan Lochte dhe dyshja japoneze nuk janë për tu nënçmuar. Tri kategoritë tjera pritet të mos-dominohen nga amerikanët falë Kromowidjojo e britanikeve në 200m gjoks.

Nga garat ekipore vlen të theksohet përballja në hendboll ndërmjet Polonisë e Egjiptit; në basketboll të meshkujve Brazili pret Kroacinë, të cilët kanë edhe një sfidë jo të lehtë në hendboll kundër Danimarkës. Ndeshja kryesore e ditës në basketboll pritet të jetë ajo e mëngjesit (3:30) ndërmjet Lituanisë e Argjentinës. Në të njëjtën kohë luajnë volejboll edhe Brazili me SHBA-të.

 XHUDO

Japonezët mbledhin të artat në xhudo

10 August, 2016 @23:04

Mashu Baker dhe Haruka Tachimoto kanë fituar të artat në finalet e xhudos të ditës së pestë në Rio. Baker…

ÇIKLIZËM

Kronometri u takon veteranëve

10 August, 2016 @22:58

Kristin Armstrong ka fituar të artën e tretë në kronometër në çiklizëm rrugor në Lojërat Olimpike. Ajo këtë sukses e…

DITARI NR. 6 @ RIO 2016

Brikeni mbetet pa medalje

10 August, 2016 @14:16

Më në fund do të kemi finale që në fillim të ditës olimpike. Sot nisin finalet në lundrim, dhe…

RIO 2016 - NOT

I pandalshmi Phelps!

Foto: TEAM USA

10 August, 2016 @7:46

Edhe 2 të tjera për Phelpsin! Pas suksesit në kategorinë 4x100m stil i lirë, Michael Phelps ka fituar edhe…

RIO 2016 - TENIS

Serena zhgënjen Amerikën

Foto: US Olympic Team

10 August, 2016 @7:34

Vazhdojnë befasitë në RIO2016. Pas eliminimit të Novak Djokovicit e formës së keqe të Brazilit në futboll,…

ZHYTJE

Aziatiket dominojnë në zhytje

9 August, 2016 @22:04

Ruolin Chen dhe Huixia Liu fituan garën në zhytje të sinkronizuar nga platforma 10m. Për Chen ishte ky titulli i…

SHENJËTARI

E arta e parë për Greqinë

9 August, 2016 @21:22

Anna Korakaki arriti të mbante nervat më mirë se konkurrentja e saj 13 vjet më me përvojë për të fituar…

KAJAK

Edhe një e artë për Francën

9 August, 2016 @20:49

Francezi Denis Gargaud Chanut arriti të jetë më i shpejti në kalimin e portave në kategorinë C1 në kajak të…

KALËRIM

Franca dhe Gjermania me të artë në sport kuajsh

9 August, 2016 @20:07

Ekipi i Francës është stolisur me medaljen e artë në disiplinën e kombinuar në sport me kuaj. Francezët kishin pasur…

DITARI NR. 5 @ RIO 2016

Nora për Tokio

Foto: nga arkivi

9 August, 2016 @13:40

Nora Gjakova u eliminua në rrethin e dytë dje. Në letër rumunia dukej në formë më të mirë, por aspak…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

NHL

Tregimi i Domit në NHL

8 December, 2018 @10:44

Kur menaxheri gjeneral i ekipit largon njërën nga shtyllat kryesore, kapitenin shumë-vjeçar për një lojtar nën-mesatar dhe një tjetër talent…

WINTERSPORTS

Programi për sportet dimërore

8 December, 2018 @10:16

Arti në akull Yuzuru Hanyu hoqi dorë nga finalet e Grand Prix së këtij…

Të gjitha lajmet nga Të tjera