Të gjitha lajmet

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Ligën e Femrave (7)

TOP 5-shja e javës në Ligën e Femrave (7)

25 November, 2019 @12:17

Pas ndeshjeve të përfunduara të xhiros së shtatë në Ligën e Femrave në basketboll, TopSporti.com ka përzgjedhur pesëshen e javës bazuar në performancat individuale të lojtareve.

Ekipin e javës e përbëjnë: Agnesa Rrahmani (Kastrioti), Marigona Rushiti (Prishtina),Valbona Bytyqi (Penza), Saranda Daci (Bashkimi) dhe Aisha Balarabe (Bashkimi).

Vashat e Kastriotit e regjistruan fitoren e dytë të stinorit, duke e mposhtur Vëllaznimin me rezultat 45-62. Si zakonisht te Kastrioti më e mira ishte Agnesa Rrahmani. Ajo luajti me 30 pikë, 12 kërcime e 4 asistime, derisa 30 pikëshi i saj ishte shifra më e lartë e xhiros së shtatë te Liga e Femrave.

Prishtina u mposht nga Bashkimi në Prizren me rezultat 74-70. Marigona Rushiti ishte më e dalluara te Prishtina me 18 pikë e 6 kërcime.

Penza triumfoi ndaj Trepçës me rezultat 51-60. Kapitenja e Penzës Valbona Bytyqi ishte përsëri në skenë. Bytyqi luajti me 23 pikë, 6 kërcime, 6 asistime dhe 2 topa të rrëmbyer. Për Valbona Bytyqin kjo është hera e pestë që hyn në TOP 5-shen e javës.

Në derbin e xhiros 7 në mes të Bashkimit dhe Prishtinës, fituese nga ky duel dolën vashat e Bashkimit. Saranda Daci dhe Aisha Balarabe, me performancat e tyre arritën të hyjnë në TOP 5shen e javës. Daci luajti me 20 pikë e 14 kërcime, kurse Balarabe me 18 pikë e 21 kërcime.

NGA FEDERATA

Arrijnë donacionet e FIBAs për FBK-në

17 April, 2020 @12:30

Kanë arritur dy donacionet e FIBA-s për Federatën e Basketbollit të Kosovës (FBK). Bëhet fjalë për terrenin e lojës 3x3,…

TE MESHKUJT E FEMRAT

Stinori 2019/20 përfundoi sot

31 March, 2020 @15:53

Ka përfunduar sot stinori 2019/20 i Superligës së Kosovës në basketboll te meshkujt dhe te femrat, ka bërë të ditur…

FBK

Vendimi për anulimin e sezonit, flet sekretarja e FBK-së

30 March, 2020 @19:11

Tash e sa javë, basketbolli në Kosovë, sikur sportet e tjera, po “pushon” shkaku i masave mbrojtëse ndaj përhapjes së…

MEDIA

Kampionati mund të mos vazhdojë

15 March, 2020 @22:20

Në ditët e ardhshme Bordi i FBK-së pritet të vendos për të ardhmen e stinorit 2019/20. Kështu së paku…

PRIZREN

Bashkimi (F) liron trajnerin dhe lojtaret

15 March, 2020 @16:19

Skuadra e femrave të Bashkimit para pak çastesh ka bërë të ditur se për shkak të situatës së krijuar nga…

Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Femrave