Të gjitha lajmet

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Ligën e Femrave (IV)

TOP 5-shja e javës në Ligën e Femrave (IV)


16 November, 2020 @19:59

Pas ndeshjeve të përfunduara të xhiros së katërt në Ligën e Femrave në basketboll, TopSporti.com ka përzgjedhur pesëshen e javës bazuar në performancat individuale të lojtareve.

Në pesëshen e zgjedhur nuk ka lojtare nga ndeshja Prishtina - Penza, pasi që kjo ndeshje do të luhet më vonë.

Ekipin e javës e përbëjnë: Arbnore Përquku (Bashkimi), Raven Baker (Vëllaznimi), Sihana Ramoja (Trepça) , Sarah MgBeike (Vëllaznimi) dhe Jaleesa Avery (Bashkimi).

Vashat e Bashkimit e mposhtën Kastriotin me rekord pikë për sivjet 116-42.

Për skuadrën prizrenase shkëlqyen Arbnore Përquku dhe Jaleesa Avery me double-double. Përquku luajti me 22 pikë e 12 asistime, kurse Avery me 15 pikë e 10 kërcime.

Vëllaznimi e mposhti edhe Trepçën me rezultat 43-73 dhe e regjistroi fitoren e katërt rresht.

Përsëri gjetën vend në TOP 5-shen e javës dyshja amerikane Raven Baker dhe Sarah Mgbeike. Baker u veçua me 29 pikë, 14 kërcime e 4 asistime, kurse Mgbeike me 27 pikë, 25 kërcime e 6 asistime.

Në humbjen e Trepçës ndaj Vëllaznimit, më e dalluara te skuadra mitrovicase ishte Sihana Ramoja. Ramoja kundër ish-skuadrës luajti me 16 pikë, 7 kërcime e 2 asistime, për ta kompletuar pesëshen e javës së katërt në Ligën e Femrave.

 

LIGA E FEMRAVE

Da’jah dhe Tolefree, amerikanet e vashave prishtinase

15 January, 2021 @19:07

Basketbollistet Da’jah Daniel dhe Alexis Tolefree janë paraqitur për regjistrim në FBK për të qenë pjesë e Prishtinës gjatë stinorit…

LIGA E FEMRAVE

Bashkimi rikthen dy ish lojtare dhe transferon një malaziase

15 January, 2021 @18:52

Lideri aktual i Superligës së femrave, Bashkimi, ka kthyer në skuadër dy ish lojtare. Fanellën e portokalltë këtë stinor do…

TRANSFERIMET

Të gjitha përforcimet e afatit kalimtar të janarit

15 January, 2021 @17:51

Ka përfunduar afati kalimtar në basketboll, ku kishte shumë transferime të bujshme. Më poshtë mund t’i gjeni të gjitha transferimet…

PENZA

Diedona Halitaj kthehet te Penza

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

13 January, 2021 @20:55

Pas Arbnore Përqukut, edhe Diedona Halitaj kthehet te skuadra e Penzës. Halitaj së fundi ishte pjesë e Bashkimit dhe…

PENZA

Përquku transferohet te ish-skuadra e saj

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

13 January, 2021 @18:47

Njëra ndër basketbollistet më të mira në Ligën e Femrave, Arbnore Përquku, sot u largua nga KBF Bashkimi. Përquku…

Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Femrave