Të gjitha lajmet

FIBA EUROPE

Vendosen datat për evropianët 2021

Vendosen datat për evropianët 2021

18 June, 2020 @13:36

Bordi i FIBA Evropës ka vendosur për datat e sakta të FIBA Kampionateve Evropiane të vitit 2021.

Sipas vendimit të Bordit të FIBA Evropës të datës 7 Prill 2020 të gjithë organizatorët e vitit 2020 kanë të drejtë të organizojnë eventin edhe në 2021 nëse dëshirojnë dhe kanë mundësi ta bëjnë një gjë të tillë.

Me këtë rast FIBA Evropa ka kërkuar nga të gjitha shtetet organizatore të eventeve të vitit 2020 të informojnë FIBA-n më së largu më 21 Gusht 2020 nëse ata dëshirojnë apo nuk dëshirojnë të organizojnë të njëjtin event edhe më 2021.

Duhet theksuar se Federata e Basketbollit e Kosovës ka qenë organizatore e FIBA U16 Kampionatit Evropian, Divizioni C në Prishtinë prej 11 deri më 19 Korrik 2020, por në prill të këtij viti për shkak të përhapjes së pandemisë COVID-19, FIBA Evropa i anuloi të gjitha eventet.

Në vitin 2020 FBK i kishte paraqitur 5 Përfaqësuese për të garuar në FIBA Kampionate Evropiane: Kosova U16 Meshkujt, Kosova U18 Meshkujt, Kosova U20 Meshkujt, Kosova U16 Femrat dhe Kosova U20 Femrat. Përveç Kosova U16 Meshkujt që garon në Divizion C të gjitha të tjerat garojnë në Divizion B.

Datat e FIBA Kampionateve Evropiane të vitit 2021:

FIBA U16 European Championship 13-21 Gusht 2021

FIBA U16 European Championship Div .B 13-21 Gusht 2021

FIBA U16 European Championship Div .C 13-18 Korrik 2021

FIBA U18 European Championship 31 Korrik-8 Gusht 2021

FIBA U18 European Championship Div. B 31 Korrik-8 Gusht 2021

FIBA U18 European Championship Div.C 27 Korrik-1 Gusht 2021

FIBA U20 European Championship 17- 25 Korrik 2021

FIBA U20 European Championship Div. B 17-25 Korrik 2021

FIBA U16 Women’s European Championship 6-14 Gusht 2021

FIBA U16 Women’s European Championship Div. B 6-14 Gusht 2021

FIBA U16 Women’s European Championship Div. C 13-18 Korrik 2021

FIBA U18 Women’s European Championship 24 Korrik-1 Gusht 2021

FIBA U18 Women’s European Championship Div. B 24 Korrik-1 Gusht 2021

FIBA U18 Women’s European Championship Div. C 27 Korrik-1 Gusht 2021

FIBA U20 Women’s European Championship 3-11 Korrik 2021

FIBA U20 Women’s European Championship Div. B 3-11 Korrik 2021

FIBA European Championship për Shtete të Vogla 28 Qershor-3 Korrik 2021

FIBA Women’s European Championship për Shtete të Vogla 15 Qershor-20 Qershor 2021

KOSOVARI I NATYRALIZUAR

Ish lojtari i Prishtinës e Pejës, nënshkruan me Gostivarin

16 June, 2020 @22:17

Basketbollisti që mbronte ngjyrat e reprezentacionit të Kosovës dy vite më parë, Malcolm Armstead dhe ka luajtur për Prishtinën e…

FBK

FIBA Europe edhe dy vjet vazhdon mbështetjen ndaj FBK-së

16 June, 2020 @15:11

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) për vitin e gjashtë radhazi është fituese e projektit të FIBA Europe për zhvillim…

NJOFTIM I FBK-së

Të dielën, Marmarinos u ligjëron trajnerëve të Kosovës

TOPSPORTI/ A. Paçarizi

12 June, 2020 @13:26

Përzgjedhësi i Kosovës, Christos Marmarinos do të ligjërojë para trajnerëve të Kosovës me anë të një videokonference. Videokonferenca do të…

DARDAN BERISHA

Dardani mirëpret ligën e përbashkët Kosovë-Shqipëri

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

11 June, 2020 @13:44

Në një intervistë të dhënë për faqen zyrtare të FBK-së, basketbollisti më i mirë i Kosovës, Dardan Berisha, ka thënë…

KOSOVA

Grumbullimi në gusht

9 June, 2020 @10:59

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll do të grumbullohet në pjesën e dytë të muajit gusht. Përgatitjet do të udhëhiqen nga…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga