Të gjitha lajmet

KUPA E KOSOVËS / PRISHTINA - YLLI

Ylli “mbi qiellin”, eliminohet mbrojtësi i trofeut

TOPSPORTI / D.SH

Ylli “mbi qiellin”, eliminohet mbrojtësi i trofeut

12 February, 2020 @20:45

Ndeshja e fundit e fazës çerekfinale së Kupës së Kosovës në basketboll, ndeshje që u zhvillua mes Prishtinës dhe Yllit në “Mizahir Isma”, përfundoi me fitoren e Yllit, skuadër kjo që siç duket gjithë forcën e kishte ruajtur për pjesën e dytë të ndeshjes, gjatë së cilës zhvilloi lojë fenomenale dhe arriti ta fitojë duelin me përmbysje.

Çereku i parë mes skuadrave ishte kryesisht i barabartë dhe përfundoi 17-16 për Prishtinën, përderisa në të dytin, Prishtina e rriti pak epërsinë, për të shkuar në pushim mes pjesëve me 6 pikë dallim, 36-30.

SKEMA E KUPËS

Në pjesën e dytë, Ylli startoi furishëm. Duke shënuar 6 pikë më shumë se Prishtina në 10-minutëshin e tretë, suharekasit bënë që ndeshja të shkonte në çerekun e fundit me rezultat të barabartë, 54-54.

E në çerekun e fundit, Ylli e arriti përmbysjen e madhe. Me mbrojtje tejet agresive dhe me efikasitet në sulm, suharekasit shënuan 5 pikë më shumë se Prishtina në këtë çerek dhe rrjedhimisht e fituan ndeshjen me rezultat 64-69, për të kaluar kështu në gjysmëfinale të garës.

Katër lojtarë te Ylli shënuan pikë dyshifrore, që e dëshmon lojën e mirë ekipore, derisa prej tyre më së shumti u dallua Samir Zekiqi me 13 pikë. Te kryeqytetasit më të mirët sonte ishin Anthony Goods dhe Jordan Johnson me nga 12 pikë.

Për t’u përmendur është fakti që Prishtina këtë trofe e ka fituar në 4 vitet e fundit, derisa eliminimi në çerekfinale, që ndodhi sivjet, është një gjë që e shohim shumë rrallë.

Në gjysmëfinale Ylli do të takohet me Bashkimin, i cili sonte fitoi ndaj Feroniklit me rezultat 90-76. Të dyja ndeshjet gjysmëfinale luhen nesër (shiko skemën për orarin e ndeshjeve).

MEDIA TALK

Challandes parashikon muajin e ndeshjes Maqedonia V - Kosova

7 April, 2020 @0:21

Selektori më i suksesshëm i Kosovës në historinë e shkurtër të vendit tonë në gara ndërkombëtare, Bernard Challandes, duke folë…

JUGKOREANI

Son Heung-min shkon në ushtri

6 April, 2020 @23:58

Futbollisti i Tottenham Hotspurit, Son Heung-min, do të kryejë shërbimin ushtarak në shtetin e tij, Kore të Jugut, ka konfirmuar…

DON BALON

Marash Kumbulla në radar të Real Madridit

6 April, 2020 @15:33

Qendërmbrojtësi i kombëtares shqiptare, Marash Kumbulla, i është ofruar si zgjidhje kryetarit të Real Madridit Florentino Perez, shkruan sot Don…

STINORI 1999/2000

Tabelat përfundimtare 1999/2000 të Ligave të Dyta të Kosovës

Foto nga arkivi i Brahim Vojvodës, sulmuesit të KF Drenica

6 April, 2020 @14:58

Ishte sezoni i parë i pasluftës në Ligë të Dytë të Kosovës, që në fakt ishin dy. Liga e Dytë…

TOP 10

Laureatët e vitit 2000 nga FFK

6 April, 2020 @0:12

Në stinorin e parë të pasluftës në Kosovë dhe pas shpalljes së Prishtinës kampione të Kosovës, e Gjilanit fitues të…

Të gjitha lajmet nga