Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

KB BORA - FINALISTE E KUPËS

Dy pikë dallimi, Bora arrin finalen

Ekipi i KB Bora, para ndeshjes/ Foto: FBK

Dy pikë dallimi, Bora arrin finalen


15 February, 2023 @15:58

Skuadra e Borës është finalistja e parë e Kupës së Kosovës për Ligën e Parë. Ekipi prishtinas ka arritur të mposht ngushtë Istogun në ndeshjen gjysmëfinale për të siguruar finalen e parë të saj në këtë garë.

Bora fitoi 62-60, ndërsa dallimi kryesor u bë në cerekun e fundit të cilën lojtarët e drejtuar nga Arben Krasniqi e morrën me 16-9.

SKEMA e KUPËS

Leonard Mekaj me 20 pikë e 2 asistime ka qenë koshashënuesi më i mirë i ekipit të Borës, ndërsa me 18 të shënuara është dalluar Dion Haxhosaj. Ky i fundit kreu lojën me double-double pasi që bëri edhe 23 kërcime!

Bora vs IStogu

Te Istogu për pak nuk mjaftuan Arian Azemi dhe Mirlind Zekaj. I pari dha 19 ndërsa i dyti 17 pikë në ndeshjen ku istogasve i munguan edhe tre pikë për të arritur finalen.

Pas kësaj fitoreje Bora në finale të Kupës së Ligë së Parë pret fituesin e ndeshjes NewBasket - Drita, ndërsa Istogu eliminohet nga gara. FInalja luhet të dielën në Mizahir Isma.


 
Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Parë