Të gjitha lajmet

EURO U-20/ DIV B

Fitorja e dytë me radhë për Kosovën U20

Rinor Peci, më i dalluari sonte në fitore/ Foto: fiba.com

Fitorja e dytë me radhë për Kosovën U20

16 July, 2017 @21:41

Shpresat e përfaqësueses së Kosovës, kanë shënuar edhe fitoren e dytë me radhë në Europianin që po zhvillohet në Rumani, sonte.

Kosova U20 ka qenë më e mirë sesa Irlanda U20 duke i mposhtur ata me 76-69.

Sipas çerekëve

Edhepse në çerekun e parë irlandezët patën epërsi të lehtë, kosovarët kthyen gjithçka në vend të vetë në çerekun e dytë, për të shkuar në pushim me 38-33.

Çereku i tretë vazhdoi me ritëm të njejtë sikurse i dyti dhe Kosova ngriti avantazhin. Në çerekun e fundit djelmoshat e Jeton Nixhës, edhepse në disa momente lejuan irlandezët të afrohen deri në 1 pikë, në fund shënuan fitore komode me 7 pikë epërsi.

Të dalluarit

Rinor Peci ka qenë i jashtëzakonshëm sonte, duke shënuar 22 pikë, 5 kërcime e 4 asistime, ndërsa ka qenë 100% i saktë prej vijës për tre pikë, duke shënuar 3 herë prej 3 tentimeve.

Edmond Kryeziu ka shtuar 16 pikë e 5 kërcime në fitore, ndërsa pikë dyshifrore ka shënuar edhe Valon Bunjaku, që dha 10 pikë e 4 asistime për bashkëlojtarët në fitore.

Matematika

Kjo ka qenë fitorja e dytë e Kosovës U20 në Europian, pas startit me humbje, kur u mposhtën nga Kroacia U20 (3-0).

Tash Kosova U20 ka bilanc 2-1 pas tre ndeshjeve dhe të martën luan ndaj Hungarisë U20 (1-2). 

 i:

Dy të parat nga grupi kualifikohen në çerekfinale të Europianit U20/ Div. B


TABELA AKTUALE E GRUPIT D:

1 Kroacia 3-0
2 Portugalia 2-1
3 Kosova 2-1
4 Hungaria 1-2
5 Irlanda 1-2
6 Molldavia 0-3


JAMES HARDEN

Harden dëshiron ta përfundojë karrierën në Houston

nba.com

16 July, 2017 @16:31

Super ylli i Houston Rocketsit, James Harden, ka thënë se dëshiron ta përfundojë karrierën në Houston. a

FLET LEGJENDA

Barkley: Sixers do të hyjë në Play Off

16 July, 2017 @15:58

Njëri ndër më të famshmit në NBA, ish-basketbollisti Charles Barkley, gjatë një emisioni ka thënë se sivjet Philadelphia 76ers do…

AVERY BRADLEY

Bradley: Irving vështirë të mbrohet

16 July, 2017 @15:31

Ditë më parë, Avery Bradley është shkëmbyer nga Bostoni te Detroiti me lojtarin Marcus Morris. k

NEW ORLEANS

Rondo transferohet te Pelicansi

nba.com

16 July, 2017 @11:51

Rajon Rondo, arriti marrëveshje me skuadrën New Orleans Pelicans. Rondon e kërkonin edhe skuadrat Lakers e Knicks, derisa 31 vjeçari…

AUSTRIA - KOSOVA

Kosova mposhtet nga Austria në miqësoren e parë

Photo: Ernst Weiss

15 July, 2017 @21:31

Epoka e Brad Greenberg me Kosovën ka nisur me humbje. Basketbollistët e përfaqësueses së Kosovës nuk i kanë bërë…

EURO U-20/ DIV B

Shqipëria U20, pa fat në vazhdime

fiba.com

15 July, 2017 @21:30

Një lojë shumë e ngushtë, e barabartë, u zhvillua mes Shqipërisë dhe IRJ Maqedonisë sot në Europianin U20 që po…

IRJ MAQEDONIA - BULLGARIA

Rivali i Kosovës, mposht Bullgarinë në miqësore

sport.mk

15 July, 2017 @21:25

Derisa Kosova është mposhtur nga Austria në miqësoren e sotme të zhvilluar në Kapfenberg, rivali i Kosovës në parakualifikime…

EURO U-20 / DIV B

Kosova shkel Moldavinë për t’u këndellur

fiba.com

15 July, 2017 @12:24

Përfaqësuesja e Kosovës U20 ka kaluar rrufeshëm ndaj Moldavisë sot në Euro U20 të divizionit B, duke e mposhtur

TRANSFER

Jonathon Simmons kalon te Orlando

15 July, 2017 @8:32

Me ardhjen e Rudy Gayit te San Antonio Spurs, Jonathon Simmons i iku konkurrencës dhe u transferua te Orlando…

NDRYSHIMET NË NBA

Lajm i mirë për dashamirë të NBA-së

14 July, 2017 @22:33

Kryetari i NBA-së, Adam Silver, para stinorit 2017/18, po përgatitet të bëjë disa ndryshime. Ndryshimi që do ti gëzojë basketbolldashësit…

SHORTI I FIBA U16 DIV B

Shpresat U16 në Grupin A

Foto: fiba.basketball

13 December, 2018 @12:56

Në Beograd të Serbisë është tërhequr sot edhe shorti për Kampionatin Evropian U16 të Divizionit B që do të mbahet…

SHORTI I EURO U20 DIV B

Kosova U20 mëson rivalët

13 December, 2018 @12:42

Kampionati Evropian U20 i Divizionit B që do të mbahet në Matosinhos të Portugalisë vitin e ardhshëm, sot ka mësuar…

HIDHET SHORTI PËR EURO U-18 DIV B

Kosova U18 me Bellorusët e Suedinë në grup

Foto: fiba.basketball

13 December, 2018 @12:37

Kampionati Evropian U18 i Divizionit B që do të mbahet në Oradea të Rumanisë vitin e ardhshëm, sot ka mësuar…

HIDHET SHORTI PËR EURO U-16 DIV B

Shpresat U16 mësojnë rivalet e evropianit

Foto: fiba.basketball

13 December, 2018 @12:09

Basketbollistet e reprezentacionit të Kosovës nën moshën 16 vjeçare, kanë mësuar sot rivalet e tyre në Kampionatin Evropian të Divizionit…

HIDHET SHORTI PËR EURO U-20 DIV B

U20-shet me kroatet në një grup

13 December, 2018 @12:06

Në Beograd sot është hedhur shorti i Kampionatit Evropian për Divizionin B në basketboll. Vajzat e ekipit të Kosovës…

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja