Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

KOSOVA U20

Furkan Saglik flet për përgatitjet, synimet dhe garat në Shkup

Furkan Saglik flet për përgatitjet, synimet dhe garat në Shkup


Teksti: FBK

5 July, 2021 @16:50

Vashat e Kosovës U20 po vazhdojnë me përgatitje, ku garat po afrohen, derisa lojtaret po japin maksimumin në stërvitje.

Përzgjedhësi i Kosovës U20, Furkan Saglik ka folur për rrjedhën e përgatitjeve. “Kur kemi filluar përgatitjet nuk kemi qenë të kompletuar, sepse Astera Tuhina luan në Spanjë, kurse Enisa Kamerolli dhe Agnesa Rrahmani ishin të angazhuar me ekipin e Kosovës A. Por, jemi duke u munduar të krijojmë të atmosferë të mirë dhe lojtaret të jenë sa më të afërta njëra me tjetrën”, është shprehur Saglik për faqen zyrtare të FBK-së.

Te Kosova U20 angazhohen lojtare që luajnë jashtë Kosovës si Dea Pushkolli në SHBA, Astera Tuhina në Spanjë dhe Tringa Ukaj në Suedi. “Ato luajnë jashtë dhe mendja e tyre është e hapur. Kjo na ndihmon shumë. Por ne jemi duke krijuar një ekip të veçantë, ku nuk ka dallim mes lojtareve vendore dhe atyre që luajnë jashtë Kosovës”, shtoi tutje përzgjedhësi i Kosovës U20.

Kosova do të luajë në grup me Rumaninë, Sllovakinë, Luksemburgun dhe Maqedoninë e Veriut. “Ne do të luajmë me lojtare 17 dhe 18 vjeçare në një garë me U20. Do të jetë e vështirë. Do të mundohemi të ndihmojmë lojtaret tonë që ato të rriten dhe të jenë të gatshme për Kombëtaren A. Ky është synimi primare për ne”, nënvizoi ish-trajneri i Bashkimit, duke shtuar: “Rumania dhe

Sllovakia kanë ekipe të mira dhe programe për të ardhmen. Maqedonia e Veriut është e afërt me ne. Sigurisht se ne do të japim maksimumin në çdo ndeshje, por synimi është të fitojmë ndaj Maqedonisë Veriore”, u shpreh Furkan Saglik.

Kosova U20 (F) do të marrë pjesë në Grupin E të FIBA U20 Women’s European Challengers, që do të organizohet në Shkup prej 13 deri më 18 Korrik 2021.


 
Të gjitha lajmet nga Përfaqësueset e tjera