Të gjitha lajmet

SHTOHEN PJESEMARRESIT

12 ekipe nga Izraeli regjistrohen në BIBL

12 ekipe nga Izraeli regjistrohen në BIBL


2 October, 2020 @16:00

Numri i ekipeve basketbollistike nga Izraeli ka befasuar Ligën Ballkanike të basketbollit, pasi që menjëherë kanë aplikuar për pjesëmarrje dhe janë regjistruar aty 12 skuadra nga ky vend.

Thuajse të gjitha skuadrat e elitës izraelite të basketbollit janë paraqitur për regjistrim, hiq Maccabi Tel Avivin që luan në Euroleague.

Drejtori i BIBL, Shay Shtriks ka qenë jashtëzakonisht i kënaqur me vendimin e ekipeve.

“BIBL është më se e kënaqur që ka regjistruar 12 skuadra nga Izraeli për sezonin 2020/21. Në këto kohëra të vështira kemi obligim që të kooperojmë në të mirë të basketbollit. Më e rëndësishmja këtu është cilësia, që po shtohet,” ka thënë ai.

Më parë në BIBL janë konfirmuar edhe Ibri nga Rozhaja, Akademik Plovdiv, Kumanova dhe TFT Skopje.

Sistemi i garave në BIBL do të ndryshojë, pasi që do të ketë më shumë skuadra, ndërsa me ardhjen e “krejt” ligës izraelite aty, burime të TopSporti.com brenda ligës kanë bërë të ditur se tash kanë shprehur interesim edhe skuadra me buxhet të madh nga rajoni kërkesë për pjesëmarrje.

Skuadrat nga Kosova, që në vitet e fundit kanë qenë të zakonshme në këtë garë, bashkë me ato të Shqipërisë, nuk kanë aplikuar për pjesëmarrje këtë stinor.

Kosova dhe Shqipëria kanë krijuar një ligë të re, Liga Unike, ku pritet të marrin pjesë ekipet më të mira të këtyre vendeve.i:

Hapoel Holon, Hapoel Bank Yahav, Maccabi Haifa, Hapoel Galil Gilboa, Hapoel Be'erSheva, Maccabi Rishon, Ironi Nahariya, Hapoel Tel Aviv, Ironi Motors, Hapoel Haifa, Bnei Hertzliya dhe Hapoel Eilat janë skuadrat që janë regjistruar në ligë.

5 GRUPE, 18 PJESEMARRES

Teodo i bashkohet BIBL

Balkan League

Teodo i bashkohet BIBL

10/10/20 @ 21:58

EDHE NJE EKIP BULLGAR NE BIBL

Edhe Beroe i kthehet BIBL

Balkan League

Edhe Beroe i kthehet BIBL

02/10/20 @ 16:45

KB PEJA

Dorëhiqet Art Gashi, deklarata e plotë

Liga Unike/FBK Superliga/Balkan League

Dorëhiqet Art Gashi, deklarata e plotë

16/09/20 @ 20:23

MEDIA TALK

Prizreni mund të debutojë në gara ndërkombëtare

FBK Superliga/Balkan League/International/Liga tjera

Prizreni mund të debutojë në gara ndërkombëtare

29/07/20 @ 15:57

VENDIMI I BIBL

Anulohet sezoni, s’ka FinalFour në Pejë gjatë shtatorit

Balkan League

Anulohet sezoni, s’ka FinalFour në Pejë gjatë shtatorit

13/07/20 @ 15:00

LIGA TJETËR RAJONALE?!

Pranë formimit, edhe një ligë rajonale

Balkan League/International/Liga tjera

Pranë formimit, edhe një ligë rajonale

01/06/20 @ 22:16

STINORI 2020/21

BIBL thërret për aplikime për stinorin 2020/21

Balkan League

BIBL thërret për aplikime për stinorin 2020/21

01/06/20 @ 12:47

RIKUJTIMI PËR FINAL FOUR

Para sezonit të ri, BIBL ri-njofton për Final Fourin në Karagaç

Balkan League

Para sezonit të ri, BIBL ri-njofton për Final Fourin në Karagaç

01/06/20 @ 12:29

PLANIFIKOHET STINORI I RADHËS

BIBL ka përgatitur kalendarin e ndeshjeve për 2020/21

Balkan League

BIBL ka përgatitur kalendarin e ndeshjeve për 2020/21

02/05/20 @ 13:32

FINAL FOUR KARAGAÇ 2020

Datat e Final Fourit në koordinim me FIBA

Balkan League

Datat e Final Fourit në koordinim me FIBA

02/05/20 @ 13:05


Të gjitha lajmet nga Balkan League