Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

DREJT MEDALJES

Kanada historike! Shpërthen në pjesë të dytë, për të siguruar gjysmëfinalen

Fotot: FIBA

Kanada historike! Shpërthen në pjesë të dytë, për të siguruar gjysmëfinalen


6 September, 2023 @16:25

Kanadaja ka shënuar fitore falë lojës më të mirë në pjesë të dytë të ndeshjes çerekfinale ndaj Sllovenisë, pasi që pjesa e parë shkoi barabartë.

Pas 20 minutash lojë, rezultati ishte 50-50, ndërsa çereku i tretë nisi më mirë për kanadezët që fituan këtë periudhë 30-21, ndërsa shtuan avantazhin më tej, për të fituar ndeshjen dhe për të siguruar gjysmëfinalen ndaj Serbisë.

Brooks Dillon @ Canada

Sllovenia edhe pse u mundua mjaft në çerek të fundit, nuk arriti të bëj më shumë, ndërsa dueli përfundoi me rezultat 100-89 në të mirë të kanadezëve, që siguruan gjysmëfinalen e Botërorit.

Shai Gilgeous Alexander for Canada

Lojtari i vetëm që arriti double-double ka qenë Shai Gilgeous-Alexander që dha 31 pikë dhe bëri 10 kërcime në fitore për ekipin e drejtuar nga Jordi Fernandez Torres, ndërsa pos tij RJ Barrett dha 24 pikë e 9 kërcime, kurse me nga 14 pikë ndeshjen e përfunduan Nickeil Alexander-Walker dhe Dillon Brooks.

Luka Doncic

Te Sllovenia Luka Doncic dha 26 pikë e 5 asistime, ndërsa 22 të tjera i shënoi Klemen Prepelic. Me këtë ekipi i drejtuar nga Aleksandar Sekulic në ditët e fundit luan për pozicionim prej 5-8.

Kanada u bë gjysmëfinalisjta e fundit, ndërsa ata biletën për finale do ta kërkojnë ndaj Serbisë. Në gjysmëfinalen tjetër ndeshen SHBA - Gjermania. Për Kanadën kjo është arritje historike, pasi që kombëtarja e tyre asnjëherë më parë nuk ka arritur në gjysmëfinale të Botërorit.


 
Të gjitha lajmet nga Përfaqësueset e tjera