Të gjitha lajmet

MITROVICË

Në shtator Trepça luan PlayOutin për shpëtim të stinorit në Superligë

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

Në shtator Trepça luan PlayOutin për shpëtim të stinorit në Superligë

22 May, 2020 @16:42

Me Vendimin e sotëm të Bordit të Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) është bërë e ditur se ish kampionia dhe fituesja e Kupës së Kosovës, KB Trepça, në njërin ndër stinorët më të dobët të saj të pasluftës - do të luajë ndeshje PlayOutit për të mbetur në Superligë.

Trepça kreu stinorin në pozitë të shtatë të Superligës me bilans 7-17 dhe gjendej në zonë të PlayOutit.

Minatorët kaluan stinorin më të dobët të tyre në Superligë dhe tashmë për të shpëtuar aty, do të duhet të shënojnë fitore në duelet e ndërsjella me ekipin e AS Prishtinës, që do të kërkojë ngritjen në elitë.

Nëse KB Trepça nuk arrin shpëtimin, do të jetë për herë të parë në histori të Kosovës që ish kampionia të bie në rangun e dytë të garave të basketbollit kosovar.

Datat e ndeshjeve të PlayOutit nuk janë përcaktuar nga Bordi i FBK-së, por janë lënë të zhvillohen gjatë shtatorit 2020.

“Të gjitha ndeshjet e Play-Out-it sipas këtij vendimi do të luhen në muajin shtator para fillimit të garave të stinorit 2020-21, në orare e afate të cilat do të bëhen të njohura më pas,” ka bërë të ditur FBK-ja.

FERONIKELI & LIPJANI BIEN

Feronikeli e Lipjani bien nga Superliga

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

22 May, 2020 @16:14

Vendimi i fundit i Bordit të Federatës së Baskebollit të Kosovës (FBK) ka bërë që Feronikeli dhe Lipjani të bien…

GJAKOVË

Vëllaznimi në Superligë!

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

22 May, 2020 @16:03

Skuadra e Vëllaznimit që ishte në vend të parë të Ligës së Parë të Kosovës në basketboll është promovuar në…

LIPJANI STATS

Kapiteni Vitia me më së shumti kërcime te Lipjani

21 May, 2020 @0:12

Kapiteni i Lipjanit, Fazli Vitia, ishte lojtari me më së shumti kërcime në stinorin e papërfunduar 2019/20 në Superigë. Vitia…

LIGA MBARËKOMBËTARE

Përcaktohet numri i pjesëmarrësve në ligën e përbashkët Kosovë-Shqipëri

20 May, 2020 @12:49

Në një njoftim të lëshuar para pak çastesh Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) ka bërë të ditur se ka…

LIPJANI STATS

Stuckey lider edhe te asistimet

18 May, 2020 @15:46

Sikurse te koshashënuesit më të mirë te Lipjani në stinorin e papërfunduar 2019/20, Demarkus Stuckey ishte lider edhe te…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga