Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

TE LEGJENDAT E EUROBASKETIT

Ponitka te legjendat, triple-double i tretë në histori të Eurobasketit!

Ponitka te legjendat, triple-double i tretë në histori të Eurobasketit!


14 September, 2022 @23:55

Basketbollisti i Polonisë, Mateusz Ponitka, përveç se luajti rolin kryesor në fitoren e madhe dhe historike të vendit të tij ndaj Sllovenisë, ka hyrë edhe në listën e legjendave të Eurobasketit, duke u bërë vetëm lojtari i tretë që ka arritur triple-double në histori të garës.

Ponitka, që është lojtar i ekipit italian Reggio Emilia, ka përfunduar ndeshjen me 26 pikë, 16 kërcime dhe 10 asistime, duke u bërë lojtari i tretë në histori të Eurobasketeve që ka regjistruar dyshifror të trefishtë.

Para tij, këtë arritje e kanë bërë vetëm kroati Toni Kukoc në vitin 1995 (15 pikë, 12 kërcime, 11 asitime) dhe rumuni Andrei Mandache në vitin 2017 (14 pikë, 10 kërcime, 11 asistime).


 
Të gjitha lajmet nga Eurobasket