Të gjitha lajmet

LIGA TJETËR RAJONALE?!

Pranë formimit, edhe një ligë rajonale

Pranë formimit, edhe një ligë rajonale

1 June, 2020 @22:16

Mediat maqedonase kanë bërë të ditur se pas bisedimeve të njeriut të parë të Federatës së basketbollit të Bullgarisë Georgi Glouchkov me kreun e Federatës maqedone Pero Antic, ka lindur një ide e re për këto anë të basketbollit rajonal.

Ata janë në bisedime që të përfshijnë ekipet e shteteve të tyre, bashkë me ato të Serbisë e Greqisë për të krijuar një ligë të re rajonale të basketbollit.

Në ndërkohë në anën tjetër, Federata e Basketbollit të Kosovës dhe ajo e Shqipërisë janë pranë realizimit të ligës mbarëkombëtare, ku kanë shprehur të marrin pjesë ekipet shqiptare edhe nga Mali i Zi e Maqedonia.

Nëse të dyja këto realizohen goditjen më të madhe pritet ta merr liga ballkanike, që mund të shkojë drejt fundit të ekzistencës së saj, ndërsa nëse ekipet serbe e greke pranojnë, atëherë edhe ABA liga mund të pësojë një dridhje, që mund t’i lë pasoja.

Sipas Sportmedias shkupjane Glouchkov ka kërkuar nga Antic të sigurojë pjesëmarrjen e ekipeve më të mira të ligës në këtë garë të re, derisa ato nuk do të kishin obligime të luajnë si të rregullt në kampionate kombëtare, por të inkuadrohen kah fundi, në playoff.

STINORI 2020/21

BIBL thërret për aplikime për stinorin 2020/21

TOPSPORTI/ Arkiv/ Erdis Driza

1 June, 2020 @12:47

Liga ballkanike e basketbollit (BIBL) sot ka bërë njoftimin për përgatitjet e stinorit të ri aty, 2020/21. “Shpresojmë që…

RIKUJTIMI PËR FINAL FOUR

Para sezonit të ri, BIBL ri-njofton për Final Fourin në Karagaç

Foto: KBPeja/fb

1 June, 2020 @12:29

Në njoftimin e fundit nga liga ballkanike e basketbollit (BIBL), që ekipet e interesuara të bëhen gati për aplikim për…

PLANIFIKOHET STINORI I RADHËS

BIBL ka përgatitur kalendarin e ndeshjeve për 2020/21

2 May, 2020 @13:32

Njoftimi i radhës nga BIBL bën të ditur se duke shfrytëzuar në punë kohën e pandemisë, drejtuesit e ligës kanë…

FINAL FOUR KARAGAÇ 2020

Datat e Final Fourit në koordinim me FIBA

Foto: KBPeja

2 May, 2020 @13:05

Liga Ballkanike (BIBL) përkundër ligave tjera dhe kampionateve kombëtare, nuk ka shpallë përfundimin e stinorit 2019/20. Në një stinor…

DATA E SOTME, VITI 2016

4 vjet më parë, Prishtina festoi mbrojtjen e titullit në BIBL

20 April, 2020 @0:08

Ka qenë pikërisht data e sotme, 20 prill, e vitit 2016, kur Prishtina mposhti skuadrën malazeze Mornar të Tivarit për…

Të gjitha lajmet nga Balkan League