Të gjitha lajmet

KUPA E LIGËS SË PARË

Vëllaznimi në finale të Kupës

Vëllaznimi në finale të Kupës

28 February, 2019 @15:43

Skuadra e Vëllaznimit ka arritur në finale të Kupës së Ligës së Parë, që po organizohet për herë të parë në Kosovë.

Ekipi i drejtuar nga trajneri Shkumbin Kumnova ka mposhtur në gjysmëfinalen e kësaj gare për Kupë, Istogun që drejtohet nga Fikret Shatri, me rezultat 79-66 [17-19, 33-3, 15-25 dhe 14-19].

I tërë dallimi në ndeshje u bë në çerek të dytë të lojës, derisa krejt çerekët tjerë kaluan me dallim të vogël për Istogun, por pamjaftueshëm për të shuar dallimin e çerekut të dytë, kur Vëllaznimi krijoi avantazh 30 pikësh!

Më efikasi te Vëllaznimi ishte Taaj Ridley me 24 pikë të shënuar e 7 kërcime, ndërsa 20 pikë të tjera shtoi talenti Atik Koshi, bashkë me 7 kërcime e 5 asistime në këtë fitore të rëndësishme të skuadrës.

Te Istogu 26 pikët e Diamant Shabanit nuk mjaftuan për t’i bërë ballë gjakovarëve, dhe kështu troftat mbetën pa finale të Kupës së Ligës së Parë.

Vëllaznimi në finalen e Kupës së Ligës së Parë do të ndeshet me fituesin e ndeshjes Feronikeli - Penza.

Finalja luhet të dielën me fillim prej orës 12:00 në Rahovec.

FBK

Vendimi për anulimin e sezonit, flet sekretarja e FBK-së

30 March, 2020 @19:11

Tash e sa javë, basketbolli në Kosovë, sikur sportet e tjera, po “pushon” shkaku i masave mbrojtëse ndaj përhapjes së…

KOMUNIKATA

FBK me komunikatë për situatën aktuale

27 March, 2020 @12:02

FBK para pak çastesh ka lëshuar një komunikatë për media, ku ka bërë të ditur se është duke vëzhguar situatën…

MEMO

Ndërron jetë ish lojtari i Vëllaznimit, Genjac

Jakub Genjac, i katërti (nga e majta) në këmbë

26 March, 2020 @20:15

Basketbollisti i dikurshëm i Vëllaznimit të Gjakovës, Jakub Genjac, ka ndërruar jetë sot, në moshën 53 vjeçare. Genjac, që…

MEDIA

Të anulohet kampionati, të mos ketë kampion!

TOPSPORTI/ A. P.

24 March, 2020 @19:23

Derisa Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) pritet të dalë me Vendimin përfundimtar në bashkëpunim me klubet për fatin e…

MEDIA

Kampionati mund të mos vazhdojë

15 March, 2020 @22:20

Në ditët e ardhshme Bordi i FBK-së pritet të vendos për të ardhmen e stinorit 2019/20. Kështu së paku…

Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Parë