Të gjitha lajmet

KOMUNIKATA

Anulohen edhe disa ngjarje nga FIBA

Anulohen edhe disa ngjarje nga FIBA


Teksti: FBK

21 May, 2020 @13:36

Në përputhje me vendimin e saj për të pezulluar të gjitha garat e FIBA-s ​​më 12 Mars, të konfirmuar në Bordin Qendror të FIBA ​​më 26 dhe 27 Mars, FIBA ​​njoftoi më 20 maj një seri të re të azhurnimeve për sezonin FIBA ​​3x3 2020.

Asnjë garë zyrtare e FIBA ​​3x3 nuk do të zhvillohet para gushtit të vitit 2020 për shkak të situatës aktuale me pandeminë koronavirus (COVID-19). Si rezultat, disa ngjarje duhej të anuloheshin. Shumica e tyre janë akoma në kurs për t’u luajtur në tremujorin e tretë ose të katërt të vitit. Një vendim përfundimtar do të merret në një datë të mëvonshme. Këtu është një ndarje:

Ngjarjet që shtyhen në vitin 2021:

Dy turne olimpik kualifikues (transferuar në 2021 pas shtyrjes së Lojërave Olimpike në Tokio)

Ngjarjet e anuluara për sezonin 2020:

- 4 Ngjarje në turne botëror (Pragë, Lozanë, Los Angeles, Nanjing)

- FIBA ​​3x3 U23 Nations League

- Kualifikuesit e ndryshme për Kupën e Zonës

- FIBA 3x3 U17 të Kupës së Zonës (përfshirë kualifikuesit).

FIBA mbetet e angazhuar për të sjellë përsëri në veprim garat 3x3 dhe vazhdon të punojë në mënyrë aktive në planifikimin dhe organizimin e turneut botëror FIBA ​​3x3, Challengers, Women’s Serie, Kupat e Zonës dhe Kupat e Botës (U23 dhe U18) në pjesën e mbetur të vitit 2020, si dhe në janar 2021 nëse është e nevojshme.

Kalendari i azhurnuar i sezonit mund të gjendet në seksionin Ngjarjet në faqen zyrtare të internetit FIBA ​​3x3.

FIBA do të vazhdojë të monitorojë rregullisht situatën COVID-19 dhe të komunikojë çdo azhurnim të mëtejshëm.

SHTOHET PËRVOJA NË EKIP

Ivan Koljevic përforcim i radhës te Trepça

19 January, 2021 @16:56

Skuadra e Trepçës që po kërkon këndellje të shpejtë dhe të dalë nga fundi i tabelës në Superligë, tashmë ka…

ISTOG

Istogu për herë të parë merr një amerikan

Terrick Phillips gjatë stinorit të kaluar, derisa luante për Vëllaznimin/ TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

14 January, 2021 @15:05

KB Istogu që po përgatitet vrullshëm për pjesën pranverore të stinorit në Ligë të Parë të basketbollit, para pak çastesh…

SUHAREKË

Golden Eagle Ylli godet përsëri, sjell edhe Gëzim Morinën

14 January, 2021 @14:16

Ekipi suharekas nuk ka të ndalur me përforcime të dëshmuara dhe cilësore. Pas befasisë së bërë me prurjen e Erjon…

SHQIP NË BOTË

Maxhuni më i miri në parket, Parnu triumfon

Foto: Parnu Official

14 January, 2021 @8:03

Një tjetër fitore për skuadrën estoneze Parnu në ligën e përbashkët të basketbollit të Estonisë e Letonisë. E më meritori…

KARAGAÇ

Jordancho Davitkov trajner i ri i Pejës

13 January, 2021 @13:32

Trajneri që kishte kualifikuar Maqedoninë e Veriut në Kampioantin Evropian të vitit 2003, Jordancho Davitkov, është trajner i ri i…

Të gjitha lajmet nga International