Të gjitha lajmet

BASHKIMI - LIPJANI

Befasia e stinorit deri tash: Lipjani mposht Bashkimin

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

Befasia e stinorit deri tash: Lipjani mposht Bashkimin

12 January, 2020 @20:34

Lipjani ka arritur fitoren e parë të sezonit që në xhiron e parë të pjesës së dytë të garave të Superligës.

Ekipi i drejtuar nga trajneri Olluri ka arritur që me lojë të mirë përgjatë gjithë ndeshjes të mbajë rezultatin në favor dhe të befasojë ish kampionin e Kosovës, Bashkimin, duke e mposhtur me rezultat 64-83.

Lipjani në pjesë të parë ka shkëlqyer, duke shfrytëzuar gjithçka për të krijuar 21 pikë epërsi gjatë pushimit të pjesëlojëve [15-26 dhe 13-23].

Në pjesë të dytë Bashkimi nuk arriti të kthehet në lojë, duke e humbur edhe çerekun e tretë 13-17, e çereku i katërt ishte i shkurtë për të arritur diçka më shumë dhe kështu prizrenasit e drejtuar nga Illmen Bajra lejuan të jenë pjesë e befasisë më të madhe të stinorit në Superligë.

TABELA AKTUALE

Te Lipjani shkëlqyen dyshja e huaj Tamas Bruce dhe Warren Winson. I pari shënoi 28 pikë, 24 kërcime, 3 asistime dhe 4 bllokada! Ndërsa i dyti dha 24 pikë, 8 asistime, 5 kërcime dhe rrëmbeu dy topa!

Këtyre i mjaftoi ndihma e yllit vendor të Lipjanit, Fazli Vitia, që me 13 pikët e tij mbajti balansin për të arritur te fitorja e parë e stinorit dhe befasia më e madhe deri tash në Superligë.

Te Bashkimi vendorët dështuan plotësisht, derisa Terik Bridgeman me 24 pikë e 12 kërcime dhe Correy Ross me 14 pikë e 3 asistime, s’mjaftuan.

Fitorja ia sjell fitoren e parë të stinorit Lipjanit dhe tash ata kanë bilans 1-16, derisa Bashkimit bilansi i bëhet 11-6.

Ç3: BASHKIMI - LIPJANI

Lipjani para fitores së parë sezonale

12 January, 2020 @20:16

Lipjani as në pjesë të dytë nuk ka lejuar ngushtim të rezultatit. Bashkimi përkundër se tentoi, nuk arriti asgjë. …

PP: BASHKIMI - LIPJANI

Lipjani thellon epërsinë në pushim pjesëlojësh

12 January, 2020 @19:40

Pas epërsisë befasuese në çerek të parë të ndeshjes 15-26 të Lipjanit, pritej rikthimi i Bashkimit në çerek të dytë.…

Ç1: BASHKIMI - LIPJANI

Lipjani bindshëm në epërsi pas çerekut të parë

12 January, 2020 @19:11

Ka përfunduar çereku i parë i ndeshjes mes Bashkimit dhe Lipjanit, që po zhvillohet aktualisht në Sezai Surroi. Pas…

FORMACIONET STARTUESE

Bashkimi-Lipjani, 5-shet startuese

12 January, 2020 @18:55

Dueli i fundit i Superligës për këtë fundjavë, Bashkimi dhe Lipjani nis pas pak ndërsa trajnerët e ekipeve kanë caktuar…

RAHOVECI 70-57 PRISHTINA

Rahoveci ia bën 3-0 Prishtinës, ngritet në tabelë

Foto: KBRahoveci/fb

12 January, 2020 @18:42

Skuadra e Rahovecit e drejtuar nga ish trajneri i Prishtinës, Marjan Ilievski, ka shënuar fitore ndaj kampionit aktual për të…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga