Të gjitha lajmet

EURO U18 / DIV C / PËRFAQËSUESJA

HISTORIKE: Kosova U18 kampione evropiane e Divizionit C!

Foto: fiba.basketballl.com

HISTORIKE: Kosova U18 kampione evropiane e Divizionit C!

29 July, 2018 @21:33

Kosova
Qipro
Kosova 73 : 64 Qipro
Rron UKAJ dhe Erhan SHOLLA 17 pikë (secili) Georgios TRETIAKOV 25 pikë

Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë
Historike! Pas triumfit në ndeshjen finale ndaj përfaqësueses së Qipros., Kosova është fituese e Kampionatit Evropian të basketbollit për grupmoshat U18, Divizioni C. Djemtë e Kosovës e dominuan takimin që nga fillimi, duke zhvilluar lojë të shkëlqyeshme ekipore në sulm dhe mbrojtje tejet solide, me përjashtim të çerekut të katërt, ku qipriotët ishin më të mirë, mirëpo kjo nuk mjaftoi për ta befasuar Kosovën dhe ndeshja u mbyll me rezultatin përfundimtar 73-64. a Paraqitje fantastike për Kosovën sonte zhvilluan Rron Ukaj me 17 pikë, 8 kërcime e 2 asistime dhe Erhan Sholla me 17 pikë, 4 kërcime e 2 asistime, ndërsa veçanërisht në mbrojtje u dallua Dardan Kapiti, i cili përveç 4 pikëve, 4 asistimeve e 10 kërcimeve, pati edhe 3 bllokada. a Ky triumf historik i Kosovës bën që Kosova U18 në kampionatin e ardhshëm evropian të jetë pjesë e Divizionit B, pra ngjitet një divizion më lart, ndërsa Qipro edhe kampionatin e ardhshëm do të mbetet në Divizionin C. Sa i përket vendit të tretë në këtë kampionat, ky vend i takoi Irlandës, përfaqësuese e cila në luftë për vendin e tretë fitoi me rezultat 93-91 ndaj Monakos.

EURO U18 / DIV C

Kosova vs. Qipro, pesëshet startuese

BOROZANI

29 July, 2018 @19:21

Pak para ndeshjes, janë publikuar pesëshet startuese të Kosovës dhe Qipros, përfaqësuese të cilat ndeshen mes vete në kuadër të…

EKSKLUZIVE

Konfirmohet: Kapiti i gatshëm për finale

Foto: FIBA

29 July, 2018 @15:38

Një lajm i mirë për Kosovën U18 para ndeshjes finale ndaj Qipros! Dardan Kapiti, një nga lojtarët më të dalluar…

ZYRTARE

Bashkimi rikthen 3 basketbolliste vendore

BOROZANI / A.P

29 July, 2018 @14:29

Përmes një njoftimi në Facebook, klubi i Bashkimit (F) ka njoftuar se në radhët e veta ka rikthyer 3 basketbolliste…

TRANSFER

Bardh Istrefi, talenti kosovar transferohet në Itali

Foto: Roni Ahmatovic

29 July, 2018 @12:53

Fortitudo Bologna do të jetë klubi i ardhshëm i 14-vjeçarit Bardh Istrefi. Talenti 14-vjeçar nga Prishtina ka arritur marrëveshje 4-vjeçare…

FINALJA E EURO-U18 / DIV. C

Sonte mbusheni palestrën, Kosova U18 në finale

Foto: fiba.basketball

29 July, 2018 @11:51

Përkundër kushteve, kritikave, thashethemeve dhe çkadoje tjetër, djelmoshat e Kosovës U18 në basketboll kanë arritur që të shkruajnë emrin në…

EURO U-18/ DIV C

Kosova U18 në finale

Foto: fiba.basketball

28 July, 2018 @18:44

Basketbollistët e përfaqësueses së Kosovës U18 duke e mposhtur Irlandën U18 në gjysmëfinalen e zhvilluar sot në Pallatin e Rinisë…

EURO U-18/ DIV C

Epërsia e Kosovës në pjesë të parë

28 July, 2018 @17:55

Përfaqësuesja U18 e Kosovës ka shkuar me epërsi në pushim në ndeshjen gjysmëfinale të Kampionatit Europian për U18 në Divizionin…

TRAJNERI I REPREZENTACIONIT TË KOSOVËS

Damir Mulaomerovic merr edhe Prishtinën

Damir Mulaomerovic/ Foto: FBK

4 October, 2018 @14:26

Selektori i reprezentacionit të Kosovës në basketboll, Damir Mulaomerovic, tashmë është zyrtarisht edhe trajner i Prishtinës. Lajmi që përfolej…

FIBA RANKING

Kosova bie për një pozitë në renditjen e FIBAs

Foto: fiba.basketball

26 September, 2018 @13:55

FIBA ka publikuar të dhënat mujore për renditjen e reprezentacioneve të basketbollit, pas ndeshjeve të para parakualifikuese për Eurobasket 2021. …

KOSOVA - MAQEDONIA

Humbje, që mund ta eliminojë Kosovën

Foto: FIBA

13 September, 2018 @22:28

Në takimin e parë në kuadër të parakualifikimeve drejt EuroBasket 2021, takim që u zhvillua në sallën e mbushur me…

KOSOVA - MAQEDONIA

Pjesa e parë: Kosova -5

BOROZANI / B.K

13 September, 2018 @21:17

Pas 20 minutave lojë në Prishtinë, rezultati shënon 29-34 në të mirë të Maqedonisë. Maqedonasit kanë qenë gjatë gjithë kohës…

KOSOVA - MAQEDONIA

Kosova vs. Maqedonia, pesëshet startuese

BOROZANI

13 September, 2018 @20:30

Janë publikuar pesëshet startuese të Kosovës dhe Maqedonisë pak minuta para ndeshjes. LINK PËR NDESHJEN KOSOVA: Erjon Kastrati, Dardan…

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja