Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FTESA PËR REKORD-KAMPIONEN E KOSOVËS

KB Prishtina ftohet nga ENBL

KB Prishtina ftohet nga ENBL


16 August, 2022 @23:50

Liga ndërkombëtare e basketbollit, që përfshin shtetet e Evropës Veriore, të Mesme dhe Lindore, i ka bërë ftesë zyrtare rekord-kampiones së Kosovës në basketboll, KB Prishtina - që të merr pjesë aty në stinorin 2022/23.

Njoftimin për këtë e ka zyrtarizuar vetë KB Prishtina përmes një njoftimi të lëshuar orë më parë, ndërsa ENBL (European North Basketball League) përfshin ekipe lituaneze, letoneze, estoneze, çeke, polake, ukrainase e ruse. Këta të fundit në stinorin e kaluar u përjashtuan nga garat për shkak të luftës në Ukrainë.

“Kjo ftesë përveç se na ka nderuar, na bën të ndihemi krenar për imazhin që kemi krijuar si klub në Europë, gjë që u dëshmua edhe para pak javësh kur FIBA Europe na caktoi në vazon e dytë të kualifikimeve me ekipe të njohura europiane,” ka shkruar KB Prishtina në njoftim, duke mos bërë të ditur ende përgjigjen përfundimtare për pjesëmarrje në këtë garë, derisa entuziazmi duket i madh për t’i thënë “Po” ENBL-së.

Në stinorin e kaluar Anwili polak u bë kampion i ENBL-së, duke mposhtur në finale Siauliain e Lituanisë.

“Tani është detyrim i joni që krejt Prishtinën, Plisat, Kosovën dhe shqiptarët t’i përfaqësojmë edhe më denjësisht,” ka vazhduar Prishtina njoftimin, duke treguar entuziazmin për pjesëmarrje aty.

Për stinorin 2022/23 në ENBL kanë konfirmuar pjesëmarrjen: BC Zielona Gora (POL), Start Lublin (POL), TalTech Basketball (EST), King Szczecin (POL), Basket Brno (CZE), Trefl Sopot (POL), BC Budivelnyk (UKR), Tartu Ulikool (EST) dhe BC Siauliai (LIT).

Shpejt prite të kuptohet vendimi përfundimtar i Prishtinës, që veçse do të luajë edhe në FIBA Europe Cup 2022/23.


PLISAT

I huaji i parë i Prishtinës - Dustin Thomas

FBK Superliga/International/Transfere

I huaji i parë i Prishtinës - Dustin Thomas

16/08/22 @ 23:46

DARDANI TE PRISHTINA

Rikthimi i madh!

FBK Superliga/International/Transfere

Rikthimi i madh!

13/08/22 @ 11:13

TË GJITHA EKIPET - TË GJITHA REGJISTRIMET PËR 2022/23

Të gjitha përforcimet e afatit kalimtar në Superligë

FBK Superliga/Transfere

Të gjitha përforcimet e afatit kalimtar në Superligë

15/08/22 @ 08:00

TE VRESHTARËT

“Muja” në Superligë!

FBK Superliga/International/Transfere

“Muja” në Superligë!

13/08/22 @ 17:24

NDESHJA E PARAFUNDIT PËR KOSOVËN

Sonte, Kosova ndaj Zvicrës

FBK Superliga/Përfaqësuesja/Eurobasket

Sonte, Kosova ndaj Zvicrës

29/07/23 @ 09:53

EUROBASKET 2025 - PREQUALIFIERS: DANIMARKA-KOSOVA

Angazhimi i madh s’mjaftoi, Danimarka mposhti Kosovën

FBK Superliga/Përfaqësuesja/Eurobasket

Angazhimi i madh s’mjaftoi, Danimarka mposhti Kosovën

27/07/23 @ 10:55

PARA DUELIT TË RËNDËSISHËM + LINKU I NDESHJES

Kosova luan sonte ndaj Danimarkës

FBK Superliga/Përfaqësuesja/Eurobasket

Kosova luan sonte ndaj Danimarkës

26/07/23 @ 11:48

12-SHJA E HADARIT

Kthehet Erjon Kastrati, nga kombinimi bie Rron Ukaj

FBK Superliga/Përfaqësuesja/Eurobasket

Kthehet Erjon Kastrati, nga kombinimi bie Rron Ukaj

25/07/23 @ 10:50

I HUAJI I TRETË NË EKIP

Isaiah Kelly - përforcim i radhës te KB Prizreni

FBK Superliga/International/Transfere

Isaiah Kelly - përforcim i radhës te KB Prizreni

24/07/23 @ 11:03

NJOFTIMI I FBK-së

FBK: Sot mbyllet afati për dorëzim të dokumentacionit të kritereve të licensimit dhe garimit

FBK Superliga

FBK: Sot mbyllet afati për dorëzim të dokumentacionit të kritereve të licensimit dhe garimit

21/07/23 @ 12:48

MITROVICASIT NË GARA EVROPIANE

Trepça në FIBA Europe Cup

FBK Superliga/International

Trepça në FIBA Europe Cup

21/07/23 @ 11:52

PERFORMANCAT MË TË MIRA INDIVIDUALE

TOP 3-shja e Kosovës ndaj Zvicrës

FBK Superliga/Përfaqësuesja/Eurobasket

TOP 3-shja e Kosovës ndaj Zvicrës

20/07/23 @ 12:14

TRANSMETIMI ONLINE

Kosova-Zvicra, transmetimi direkt online

FBK Superliga/Përfaqësuesja/Eurobasket

Kosova-Zvicra, transmetimi direkt online

19/07/23 @ 11:39

FAVORIT MYSAFIRËT

Bastoret: Zvicra favorite e lehtë ndaj Kosovës

FBK Superliga/Përfaqësuesja/Eurobasket

Bastoret: Zvicra favorite e lehtë ndaj Kosovës

19/07/23 @ 11:07


 
Të gjitha lajmet nga FBK Superliga