Të gjitha lajmet

MATCH REPORT: SHQIPËRIA - PORTUGALIA

Kuqezinjtë mposhten nga Portugalia dhe eliminohen

Foto: FIBA

Kuqezinjtë mposhten nga Portugalia dhe eliminohen

28 November, 2020 @21:03

Shqipëria është mposhtur edhe në ndeshjen e dytë të nëntorit në kuadër të Grupit A të parakualifikimeve për Botërorin 2023.

Me këtë humbje, kuqezinjtë janë eliminuar nga mundësia për kualifikim tutje, pasi që tashmë kanë bilans 1-3 dhe të dyja ndeshjet ndaj rivalit direkt Portugalisë, i kanë të humbura.

Pas pjesës së parë pak më stabile dhe çerekut të tretë të fituar, kuqezinjtë e drejtuar nga Afrim Bilalli në 10-minutëshin final të ndeshjes u futën me minus 7 pikë.

Por në çerekun e fundit portugezët hynë me plotë forcë për t’i dhënë goditjen përfundimtare Shqipërisë 70-88 [16-22, 21-26, 25-21 dhe 8-19] dhe për të siguruar kualifikimin, dy xhiro pa përfunduar faza grupore para-kualifikuese.

Selektori Mario Gomes i dha mundësi të gjithë lojtarëve të Portugalisë që të paraqiten në ndeshje, derisa më efikasi ka qenë Pedro Bastos me 16 pikë të shënuara, kurse më i miri në përgjithësi Diogo da Costa Ventura me 14 pikë, 4 kërcime e 7 asistime - që përfundoi ndeshjen me efiçencë, 20.

Te Shqipëria Gerti Shima me 18 pikë e 6 asistime ka qenë më efikasi, ndërsa me nga 17 pikë ndeshjen e kryen Juljan Hamati dhe Celis Taflaj. Shima ishte edhe lojtari më i mirë i kuqezinjëve në këtë ndeshje, duke arritur indeksin e efiçencës, 21.

Dy ndeshjet e fundit për kuqezinjtë, që zhvillohen në shkurt të vitit të ardhshëm do të jenë sa për prestigj, derisa tashmë puna e të kualifikuarve ka marrë fund.

TABELA AKTUALE:

1. Bjellorusia 4-0
2. Portugalia 3-1
3. Shqipëria 1-3
4. Qipro 0-4.

ISTOG

Istogu për herë të parë merr një amerikan

Terrick Phillips gjatë stinorit të kaluar, derisa luante për Vëllaznimin/ TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

14 January, 2021 @15:05

KB Istogu që po përgatitet vrullshëm për pjesën pranverore të stinorit në Ligë të Parë të basketbollit, para pak çastesh…

SUHAREKË

Golden Eagle Ylli godet përsëri, sjell edhe Gëzim Morinën

14 January, 2021 @14:16

Ekipi suharekas nuk ka të ndalur me përforcime të dëshmuara dhe cilësore. Pas befasisë së bërë me prurjen e Erjon…

SHQIP NË BOTË

Maxhuni më i miri në parket, Parnu triumfon

Foto: Parnu Official

14 January, 2021 @8:03

Një tjetër fitore për skuadrën estoneze Parnu në ligën e përbashkët të basketbollit të Estonisë e Letonisë. E më meritori…

KARAGAÇ

Jordancho Davitkov trajner i ri i Pejës

13 January, 2021 @13:32

Trajneri që kishte kualifikuar Maqedoninë e Veriut në Kampioantin Evropian të vitit 2003, Jordancho Davitkov, është trajner i ri i…

PËRFORCIMI I RADHËS TE VËLLAZNIMI

Andi Shehu përforcimi i radhës vendor i kuqezinjëve

Andi Shehu, duke luajtur për Kosovën U-20/ Foto: FIBA

11 January, 2021 @17:51

Vëllaznimi i Gjakovës vetëm një ditë pas paralajmërimit për përforcime të reja në skuadër, sot ka zyrtarizuar jo një, por…

Të gjitha lajmet nga International