Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FIBA WC: FINALJA

Për herë të parë në histori, Gjermania kampione e Botës në basketboll!

Foto: FIBA WC

Për herë të parë në histori, Gjermania kampione e Botës në basketboll!


10 September, 2023 @16:46

Kur flasim për përfaqësueset që mund ta fitojnë një Kampionat Botëror të basketbollit, nuk është që e përmendim shpesh Gjermaninë.

Megjithatë, përfaqësuesja e Gjermanisë në basketboll na befasoi të gjithëve dhe arriti të shpallet kampione e Botës në basketboll sot, pasi e mposhti Serbinë në finale.

Takimin final Gjermania e fitoi me rezultat 83-77.

Gjermanët ishin në epërsi pothuajse përgjatë gjithë kohës, ndonëse fitorja iu rrezikua pak në sekondat e fundit. Gjithsesi, përmbysje nuk pati dhe ndeshja u mbyll me fitoren e Gjermanisë.

Dennis Schröder me 28 pikë dhe Franz Wagner me 19 pikë ishin më të mirët te Gjermania sonte.

Rrugës për finale, Gjermania eliminoi SHBA-të dhe Letoninë, dy përfaqësuese tejet cilësore.

Kjo është hera e parë në histori që Gjermania shpallet kampione e Botës në basketboll!


RENDITJA PËRFUNDIMTARE DHE TË KUALIFIKUARIT!

Schroder lider i Gjermanisë historike!

Përfaqësueset e tjera/International

Schroder lider i Gjermanisë historike!

11/09/23 @ 14:32

LETONIA FITON DERBIN BALTIK!

Zagars me rekord botëror, Letonia demolon Lituaninë për vend të pestë

Përfaqësueset e tjera/International

Zagars me rekord botëror, Letonia demolon Lituaninë për vend të pestë

09/09/23 @ 15:57

TRIUMFOJNË SLLOVENËT!

Doncic me double-double, për të mbyllë Sllovenia Botërorin e shtata

Përfaqësueset e tjera/International

Doncic me double-double, për të mbyllë Sllovenia Botërorin e shtata

09/09/23 @ 15:51

NË FINALEN E PARË!

Gjermania me rekord pikë, arrin finalen e parë dhe historike!

Përfaqësueset e tjera/International/Liga tjera

Gjermania me rekord pikë, arrin finalen e parë dhe historike!

08/09/23 @ 20:10

DREJT MEDALJES

Kanada historike! Shpërthen në pjesë të dytë, për të siguruar gjysmëfinalen

Përfaqësueset e tjera/International

Kanada historike! Shpërthen në pjesë të dytë, për të siguruar gjysmëfinalen

06/09/23 @ 16:25

VETËM 2 PIKË DALLIMI!

Gjermania eliminon Letoninë, për t’i dalë ballë SHBA-së

Përfaqësueset e tjera/International

Gjermania eliminon Letoninë, për t’i dalë ballë SHBA-së

06/09/23 @ 12:34

AMERIKANËT NË GJYSMËFINALE

SHBA tregohet e fuqishme, eliminon Italinë

Përfaqësueset e tjera/International

SHBA tregohet e fuqishme, eliminon Italinë

05/09/23 @ 17:17

EUROBASKET 2025 - PREQUALIFIERS: RUMANIA-SHQIPËRIA

Shqipëria me humbje nga Rumania, eliminohet definitivisht

Përfaqësueset e tjera/Eurobasket/International

Shqipëria me humbje nga Rumania, eliminohet definitivisht

30/07/23 @ 13:48

PARAKUALIFIKIMET PËR EUROBASKET 2025

Edhe Danimarka mposht Zvicrën, e pret Kosovën

Përfaqësuesja/Përfaqësueset e tjera/Eurobasket/International

Edhe Danimarka mposht Zvicrën, e pret Kosovën

22/07/23 @ 19:56

FLET SELEKTORI

Rami Hadar: Më të mirën për rezultat pozitiv

FBK Superliga/Përfaqësueset e tjera/International

Rami Hadar: Më të mirën për rezultat pozitiv

17/07/23 @ 16:44


 
Të gjitha lajmet nga Përfaqësueset e tjera