Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

RENDITJA PËRFUNDIMTARE DHE TË KUALIFIKUARIT!

Schroder lider i Gjermanisë historike!

Fotot: FIBA

Schroder lider i Gjermanisë historike!


11 September, 2023 @14:32

Gjermania dje u bë Kampione e Botës për herë të parë në histori të saj, ndërsa ekipi gjerman mposhti Serbinë në finale me rezultat 83-77. Dennis Schroder shënoi 28 pikë për të qenë lider i fitores, derisa ekipi gjerman u largua nga Manila pas arritjes historike të triumfit dhe medaljes së dytë në histori të Botëroreve, pasi që në vitin 2002 kishin fituar vendin e tretë.

Schroder festoi dy herë, pasi që u bë edhe lojtari më i vlefshëm (MVP) i Botërorit, me performancën e tij të jashtëzakonshme në finale. Ky i fundit gjithashtu bën pjesë edhe në ekipin e Botërorit. 

5-shja e BOTËRORIT:


Dennis Schorder (GER), Shai Gilgeous-Alexander (CAN), Bogdan Bogdanovic (SER), Anthony Edwards (ShBA) dhe Luka Doncic (SLO).

Gjermania

Ndërkaq më poshtë, pas të gjitha ndeshjeve të zhvilluara po sjellim edhe listën e renditjes përfundimtare në Botërorin 2023 të basketbolli, bashkë me “biletat” e fituara nga Botërori.

Andreas Obst

RENDITJA PËRFUNDIMTARE dhe ECURIA DREJT “PARISI 2024”:

1. Gjermania (i kual. për Paris 2024, si ekip më i mirë nga Evropa)
2. Serbia (i kual. për Paris 2024, si ekip i dytë më i mirë nga Evropa)
3. Kanada (i kual. për Paris 2024, si ekip më i mirë nga Amerika)
4. ShBA (i kual. për Paris 2024, si ekip i dytë më i mirë nga Amerika)
5. Letonia (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
6. Lituania (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
7. Sllovenia (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
8. Italia (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
9. Spanja (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
10. Australia (i kual. për Paris 2024, si ekip më i mirë nga Oqeania)
11. Mali i Zi (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
12. Porto-Riko (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
13. Brazili (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
14. Rep. Dominikane (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
15. Greqia (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
16. Gjeorgjia (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
17. Sudani Jugor (i kual. për Paris 2024, si ekip më i mirë nga Afrika)
18. Franca (i kual, për Paris 2024, si vend organizator i Olimpiadës)
19. Japonia (i kual. për Paris 2024, si ekip më i mirë nga Azia)
20. Egjipti (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
21. Finlanda (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
22. Zelanda e Re (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
23. Libani (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
24. Filipinet (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
25. Meksikoja (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
26. Angola (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
27. Bregu i Fildishtë (i kual. për kualifikime drejt Olimpiadës së Parisit)
28. Kepi i Gjelbër
29. Kina
30. Venecuela
31. Irani
32. Jordania.


BEST COACH @ FIBA WORLD CUP 2023

Luca Banchi - trajneri më i mirë i Botërorit 2023

Përfaqësueset e tjera/International

Luca Banchi - trajneri më i mirë i Botërorit 2023

11/09/23 @ 20:02

FIBA WC: FINALJA

Për herë të parë në histori, Gjermania kampione e Botës në basketboll!

Përfaqësueset e tjera/International

Për herë të parë në histori, Gjermania kampione e Botës në basketboll!

10/09/23 @ 16:46

LETONIA FITON DERBIN BALTIK!

Zagars me rekord botëror, Letonia demolon Lituaninë për vend të pestë

Përfaqësueset e tjera/International

Zagars me rekord botëror, Letonia demolon Lituaninë për vend të pestë

09/09/23 @ 15:57

TRIUMFOJNË SLLOVENËT!

Doncic me double-double, për të mbyllë Sllovenia Botërorin e shtata

Përfaqësueset e tjera/International

Doncic me double-double, për të mbyllë Sllovenia Botërorin e shtata

09/09/23 @ 15:51

NË FINALEN E PARË!

Gjermania me rekord pikë, arrin finalen e parë dhe historike!

Përfaqësueset e tjera/International/Liga tjera

Gjermania me rekord pikë, arrin finalen e parë dhe historike!

08/09/23 @ 20:10

DREJT MEDALJES

Kanada historike! Shpërthen në pjesë të dytë, për të siguruar gjysmëfinalen

Përfaqësueset e tjera/International

Kanada historike! Shpërthen në pjesë të dytë, për të siguruar gjysmëfinalen

06/09/23 @ 16:25

VETËM 2 PIKË DALLIMI!

Gjermania eliminon Letoninë, për t’i dalë ballë SHBA-së

Përfaqësueset e tjera/International

Gjermania eliminon Letoninë, për t’i dalë ballë SHBA-së

06/09/23 @ 12:34

AMERIKANËT NË GJYSMËFINALE

SHBA tregohet e fuqishme, eliminon Italinë

Përfaqësueset e tjera/International

SHBA tregohet e fuqishme, eliminon Italinë

05/09/23 @ 17:17

EUROBASKET 2025 - PREQUALIFIERS: RUMANIA-SHQIPËRIA

Shqipëria me humbje nga Rumania, eliminohet definitivisht

Përfaqësueset e tjera/Eurobasket/International

Shqipëria me humbje nga Rumania, eliminohet definitivisht

30/07/23 @ 13:48

PARAKUALIFIKIMET PËR EUROBASKET 2025

Edhe Danimarka mposht Zvicrën, e pret Kosovën

Përfaqësuesja/Përfaqësueset e tjera/Eurobasket/International

Edhe Danimarka mposht Zvicrën, e pret Kosovën

22/07/23 @ 19:56


 
Të gjitha lajmet nga Përfaqësueset e tjera