Të gjitha lajmet

THEMELOHET

Liga Unike nënshkruhet, tash duhet të nis puna

Foto: FBK

Liga Unike nënshkruhet, tash duhet të nis puna

10 September, 2020 @23:08

Edhe zyrtarisht sot është nënshkuar themelimi i Ligës Unike në basketboll, ndërmjet Federatës Shqiptare të Basketbollit dhe asaj të Kosovës.

Krerët e dyja Federatave kanë nënshkruar marrëveshjen për tetë skuadrat pjesëmarrëse sonte në Tiranë, ku prezent ka qenë edhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, që ka bërë edhe zbulimin e llogos së Ligës në fjalë.

Pas një fjalimi të stërzgjatur të Ramës lidhur me themelimin e Ligës Unike, tashmë duhet khtyer kah puna e vërtetë e Kryetarit të Bordit dhe anëtarëve të saj, ndërsa orientimi kryesor duhet të bëhet kah skuadrat pjesëmarrëse, që do të jenë ato që në të vërtetë do ta bëjnë Ligën Unike - ligë të basketbollit.

Liga Unike

Nga Shqipëria pjesëmarrës në Ligën Unike janë Teuta e Durrësit, Goga Basket e Tiranës, Vllaznia e Shkodrës dhe Partizani nga Tirana.

Nga Kosova pjesëmarrës në Ligën Unike janë Prishtina, Rahoveci, Ylli nga Suhareka dhe Peja.

Në ditët në vijim udhëheqësit e Ligës Unike pritet të bëjnë publike kalendarin e garave.

Më e mira është që në ceremoninë e sontme ka qenë pjesëmarrës edhe kreu i FIBA Europe, Turgay Demirel, që ka dhënë aminin për formimin e një lige të tillë.

EDI DZELALIJA

Peja zyrtarizon edhe trajnerin për edicionin e ri

20 October, 2020 @15:29

Edi Dzelalija është trajner i ri i Pejës. Njoftimin e ka bërë klubi pejan para pak çastesh, që ka zyrtarizuar…

KARAGAÇ

I huaji i dytë te Peja, Amel Kuljuhovic

16 October, 2020 @17:20

Para pak çasesh KB Peja ka zyrtarizuar edhe përforcimin e dytë të huaj për edicionin 2020/21. Ai është boshnjaku…

NGA TAKIMI

Ekipet e Kosovës gati për Ligën Unike

Foto: FBK

12 October, 2020 @15:42

Të hënën në zyrat e FBK-së është mbajtur takimi mes drejtuesve të FBK-së e drejtorit të Ligës Unike dhe katër…

KARAGAÇ

Peja zyrtarizon të huajin e parë për edicionin e ri

11 October, 2020 @19:47

Vetëm disa orë pas njoftimit për vështirësitë me të cilat po përballet klubi, KB Peja ka komunikar edhe përforcimin e…

LIGA UNIKE

Liga Unike mban klinikën e gjyqtarëve në Prizren

FOTO / FBK

10 October, 2020 @19:36

Sot në Prizren është zhvilluar Klinika e parë e gjyqtarëve në Ligën Unike në të cilën kanë marrë pjesë gjyqtarë…

Të gjitha lajmet nga Liga Unike