Të gjitha lajmet

WOMANS U18 EUROPEAN DIVISION B

Nga dy pikë për çerek, drejt humbjes katastrofale

Foto: nga arkivi FIBA

Nga dy pikë për çerek, drejt humbjes katastrofale

5 July, 2019 @17:35

Skuadra e Kosovës U18 në kategorinë e femrave është mposhtur nga bashkëmoshataret sllovene me një rezultat katastrofal, 12-97 [2-25, 2-32, 2-21 dhe 6-19].

Basketbollistet e reja të Kosovës kanë shënuar nga dy pikë maksimalisht në tre çerekët e parë të ndeshjes, derisa në atë të fundit kanë shënuar sa në tre çerekët e parë, 6.

Më efikasja te Kosova U18 ka qenë Tringa Ukaj me 4 pikë, ndërsa Dea Pushkolli dhe Enisa Kamerolli kanë shënuar nga 3 pikë. Lojtarja tjetër që ka shënuar pikë në këtë ndeshje për Kosovën ka qenë Melisa Ibrahimi, 2.

Shuti i basketbollisteve të Kosovës ka qenë nën 10% të saktësisë. Ato për dy pikë kanë shutuar 4/41 ndërsa për tre pikë, 1/11, e në gjuajtjet e lira, 1/6.

Të drejtuar nga selektori Illmen Bajra dhe ndihmësit Pal Syla e Imer Tahiri, basketbollistet e Kosovës U18 synojnë që të arrijnë së paku një fitore në Kampionatin Evropian U18 për Divizionin B që mbahet në Maqedoninë Veriore.

Përveç Sllovenisë, Kosova në grup ka edhe Norvegjinë, Danimarkën, Finlandën dhe Estoninë.

PARA EVROPIANIT

Të lëmë gjurmë

Foto: FBK

18 June, 2019 @14:05

Për herë të parë në Kosovë do të organizohet Kampionati Evropian i Divizionit B (U20), në konkurrencën e femrave. Ky…

BASHKIMI (F)

Bashkimi blindon trapezin

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

15 June, 2019 @22:57

Nënkampionja e Ligës së Femrave, Bashkimi, pak më parë e zyrtarizoi përforcimin e ri të skuadrës. a

KAMPIONET

Kampionet aplikojnë në EuroCup

13 June, 2019 @22:32

Klubi i basketbollit të femrave të Prishtinës, KBF Prishtina, ka bërë të ditur sonte se zyrtarisht ka aplikuar për pjesëmarrje…

GRUPMOSHAT

Emrat e të përzgjedhurve për kampin nacional

Foto: FBK

11 June, 2019 @10:23

Në vazhdën e aktiviteteve të shumta ndërkombëtare, të cilat Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) i ka në plan-programin e…

KAMPI NACIONAL

Mbi 100 basketbollistë/e në përzgjedhje

Foto: FBK

5 June, 2019 @12:56

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) do të bëjë përzgjedhjen e basketbollistëve të grupmoshës 2005/06 për në Kampin Nacional, i…

Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Femrave