Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FINAL 8 | FINALJA | TREPÇA - BASHKIMI

Pas një dekade, Drilon Hajrizi i sjell Trepçës Kupën e Kosovës

Pas një dekade, Drilon Hajrizi i sjell Trepçës Kupën e Kosovës


13 February, 2022 @20:12

Trepça ka fituar trofeun e parë të vitit 2022 duke e mposhtur Bashkimin në finale të Kupës së Kosovës 76-62, me trajnerin bullgar Lubomir Minchev që sjell gëzimin e madh në Mitrovicë pas një dekade, 76-62.

Në një përballje dramatike për 30-minuta lojë, Trepça ka arritur të nxjerrë jashtë loje qendrën e rrezikshme të Bashkimit, John Florveus, për të shkuar në fund të ndeshjes lehtë dhe për ta fituar Kupën e Kosovës, ndaj Bashkimit 76-62 [19-26, 18-10., 16-15, 23-11].

Ndeshja ishte e jashtëzakonshme, ndërsa pas startit të mirë të Trepçës, Bashkimi u rikthye për të mbyllë çerekun e parë me 19-26. Më pas, mitrovicasit përmbysën ata në çerek të dytë ,e 18-10 dhe më nuk shikuan prapa.

Çereku i tretë luftë e vërtetë me 16-15, ndërsa në çerekun e fundit me daljen e Florveus pas 5 gabimeve personale, Trepça marshoi pa telashe drejt triumfit për të marrë Kupën e parë të Kosovës pas një dekade pritjeje.

Drilon Hajrizi, njëjtë sikurse dhjetë vite më parë, lojtar i ndeshjes dhe me double-double prej 24 pikëve dhe 12 kërcimeve ishte më meritori për fitoren e minatorëve.

Pos tij, edhe Andrew Gordon por edhe Amin Hot (i natyralizuar si kosovar) kryen duelin me double-double. I pari dha 21 pikë e 10 kërcime, ndërsa i dyti 15 pikë e 10 kërcime.

Te prizrenasit, Julien Lewis me 16 pikë ishte më efikasi. Amerikani bëri edhe 9 kërcime në ndefshje, ndërsa nga 14 pikë shënuan Valon Bunjaku e John Florveus, ku mungesa e këtij të fundi vendosi ndeshjen!

Kjo është Kupa e katërt në histori të Trepçës dhe finalja e fituar e kësaj radhe ngjau fortë me atë të fituar një dekadë më parë, kur pikërisht në Karagaç mitrovicasit kishin mposhtur Bashkimin në finale për të fituar Kupën.


 
Të gjitha lajmet nga Kupa e Kosovës