Të gjitha lajmet

FBK

Përfundon afati, klubet e regjistruara

Përfundon afati, klubet e regjistruara

Teksti: FBK

14 September, 2020 @13:29

Ka përfunduar afati për paraqitjen e klubeve për edicionin e ri 2020/2021 në basketboll. Edicioni i ri do të nisë në mesin e muajit tetor me ndeshjet e Superkupës për të vazhduar më pas me takimet e Superligës.

Në sezonin e ri në Superligë do të garojnë tetë skuadra, kurse për një vend në “play-out” do të garojnë Trepça dhe AS Prishtina.

Klubet e regjistruar për Superligë janë: Sigal Prishtina, Peja, Bashkimi, Ponte Prizreni, Golden Egale Ylli, Rahoveci, Trepça, Vëllaznimi.

Ndërkohë, për Ligën e Parë janë paraqitur: Lipjani, Marigona Hill Prishtina, Istogu, AS Prishtina, Prishtina e Re, Vushtrria, Drita, Mega Sport dhe New Basket.   

Në Ligën e Dytë janë paraqitur këto skuadra: Dardanët, Dukagjini, Llapi, Borea, Gjakova, Sfera, United Basketball, Gjakova e Re, Kaçaniku dhe Fushë Kosova.

Për Superligën e Femrave janë paraqitur: Bashkimi,  Prishtina, Penza, Trepça, Vëllaznimi, Kastrioti.

Për Ligën e Parë të Femrave janë paraqitur:  Kerasan Prishtina, Drita, United Basketball, Kaçaniku, Sfera, Vushtrria, Junior 06 dhe Istogu.

Lista e ekipeve të paraqitura për kategoritë e reja:

LIGA U18: Sigal Prishtina, Peja, Ponte Prizreni, Bashkimi, Rahoveci, Golden Eagle Ylli, Trepça, Vëllaznimi, Peja DT, Ylli 04, Gjimnazisti, M Junior Prishtina, Vushtrria Basket, Istogu, RBA, Prishtina e Re, Marigona Hill Prishtina dhe Megasports.

Liga U16: Sigal Prishtina, Peja, Ponte Prizreni, Bashkimi,

Rahoveci, Golden Eagle Ylli, Trepça, Vëllaznimi, Sfera, Mitrovica, Junior 06, M Junior Prishtina, Vushtrria Basket, Golden Basket, Drita, Lipjani, Prishtina e Re, Llapi, Marigona Hill Prishtina, Megasports dhe Istogu.

Liga U14: Sigal Prishtina, Peja, Ponte Prizreni, Bashkimi, Rahoveci, Golden Eagle Ylli, Trepça, Vëllaznimi, Peja DT, M Junior Prishtina, Vushtrria Basket, Golden ISP, Lipjani, Prishtina e Re, Marigona Hill Prishtina dhe Megasports.

Liga U12: Sfera, Peja DT, Ylli 04, Trepça, Junior 06, Vushtrria Basket, Prishtina e Re, Marigona Hill Prishtina,  Megasports, Istogu, M Junior Prishtina dhe SHB Halit Hoxha.

Liga U14 (Vajzat): Junior 06 dhe Kerasan Prishtina.

Liga U16 (Vajzat): Peja DT, Junior 06, Trepça, Vushtrria Basket, United Basketball, Kerasan Prishtina dhe Drita.

PRIZRENI

Prizreni transferon amerikanin Josh Martin

12 September, 2020 @16:03

Skuadra e Prizrenit, para pak çastesh e zyrtarizoi të huajin e dytë të skuadrës. Pas Ty Nichols, Prizreni ka arritur…

SUPERLIGA 2020/21

Superliga fillon me derbi

TOPSPORTI / A.P

11 September, 2020 @14:40

Para pak çastesh është hedhur shorti për stinorin 2020/21 në Superigë. Ekipet që do të garojnë në Superligë janë: Peja,…

THEMELOHET

Liga Unike nënshkruhet, tash duhet të nis puna

Foto: FBK

10 September, 2020 @23:08

Edhe zyrtarisht sot është nënshkuar themelimi i Ligës Unike në basketboll, ndërmjet Federatës Shqiptare të Basketbollit dhe asaj të Kosovës.…

LIGA UNIKE

Mbledhja e parë zyrtare: zgjidhen anëtarët e Bordit dhe kryetari i saj

10 September, 2020 @17:08

Të enjten në zyret e Federatës së Basketbollit të Shqipërisë (FSHB) në Tiranë, është mbajtur takimi i parë i Bordit…

TAKIMI I PARE

Liga Unike, para zyrtarizimit

10 September, 2020 @16:41

Liga Unike e basketbollit - kështu do të quhet liga e përbashkët e basketbollit mes Kosovës dhe Shqipërisë, ndërsa tashmë…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga