Të gjitha lajmet

ATP RENDITJA PAS AUSTRALIAN OPEN'18

‘Pleqtë’ në krye të ATP listës

Hyeon Chung, pas Australian Openit mbresëlënës ngritet për 29 pozita dhe arrin pozitën 29 në ATP renditje/ Foto: auspoen official

‘Pleqtë’ në krye të ATP listës

29 January, 2018 @14:05

Përkundër se gjeneratat ndërruan dhe të rinjtë po mundohen, ende në krye të listës së ATP-së po dominojnë legjendat e këtij sporti, Rafael Nadal dhe Roger Federer.

Dyshja, pas përfundimit të Australian Open 2018 përsëri mbajnë dy vendet e para të ATP renditjes, ndërsa në vend të tretë ka kërcyer kroati Marin Cilic, që dje u mposht në finale nga Federeri 3-2.

I katërti në ATP renditjen e botuar sot nga Federata Botërore e Tenisit është Grigor Dimitrov, i përcjellur nga Alex Zverev, të cilët kanë rënë për nga një pozitë pas ngritjes së Cilicit.

Jugkoreani Hyeon Chung ka bërë ngritjen më të madhe në TOP 30, duke kërcyer në pozitën e 29-të në ngritjen e tij prej 29 pozitave.ATP RENDITJA, janar 2018:

ATP rankings - Monday, January 29

1. Rafael Nadal
2. Roger Federer
3. Marin Cilic (+3)
4. Grigor Dimitrov (-1)
5. Alexander Zverev (-1)
6. Dominic Thiem (-1)
7. David Goffin
8. Jack Sock (+1)
9. Juan Martin del Potro (+1)
10. Pablo Carreno Busta (+1)
11. Kevin Anderson (+1)
12. Sam Querrey (+1)
13. Novak Djokovic (+1)
14. Nick Kyrgios (+3)
15. Stan Wawrinka (-7)
16. Tomas Berdych (+4)
17. Lucas Pouille (+1)
18. John Isner (-2)
19. Jo-Wilfried Tsonga (-4)
20. Andy Murray (-1)
21. Albert Ramos-Vinolas (+1)
22. Fabio Fognini (+3)
23. Roberto Bautista Agut (-2)
24. Diego Schwartzman (+2)
25. Adrian Mannarino (+2)
26. Kyle Edmund (+23)
27. Kei Nishikori (-3)
28. Gilles Muller
29. Hyeon Chung (+29)
30. Damir Dzumhur


EURO 2018

Kampionë Europian, për herë të parë

28 January, 2018 @22:14

Reprezentacioni spanjoll i hendbollit, për herë të parë në histori, është bërë kampion i Europës në këtë sport. Në…

AUSTRALIAN OPEN

PeRFect20n!

28 January, 2018 @12:41

30 finale dhe 20 tituj të fituar në Grand Slams! Këto janë shifrat fantastike të zvicranit Roger Federer pas…

AUSTRALIAN OPEN

Wozniacki triumfon, i pari Grand Slam në karrierë

27 January, 2018 @13:48

Pas 12 viteve e gjysmë pritje, Caroline Wozniacki e ka fituar Grand Slam-in e parë në karrierë. Teniserja daneze e…

AUSTRALIAN OPEN

Federer në finale, e 30-ta herë

Foto: Australian Open

26 January, 2018 @10:46

Nuk është luajtur deri në fund gjysmëfinalja e dytë e Australian Open. Roger Federer dhe Hyeon Chung u përballën mes…

AUSOPEN 2018/ MEN'S SEMIFINAL

Kroati arrin për herë të parë në finale të Aus’ Open

Marin Cilic (29 vj.)

25 January, 2018 @12:21

Tenisti kroat me përvojë, Marin Cilic, ka arritur në finale të Australian Openit. Ai ka mposhtur sot britanikun e ri,…

AUSOPEN '18/ WOMAN'S SEMIFINAL

Halep arrin finalen pas maratonës

Simone Halep, pas fitores sot/ Foto: Eurosport

25 January, 2018 @9:35

Tenistja rumune, Simona Halep, ka arritur të futet në finale të Grand Slamit të parë të vitit 2018, duke e…

AUSTRALIAN OPEN

Federer pa probleme në gjysmëfinale

Foto: BBC

24 January, 2018 @12:46

Pa shumë probleme, Roger Federer ka arritur të kalojë në gjysmëfinale të Australian Open. Teniseri zvicran e mposhti 3-0 në…

AUSTRALIAN OPEN

Nadal ndalet nga lëndimi, Cilic në gjysmëfinale

23 January, 2018 @13:24

Rikthehen lëndimet te teniseri numër 1 në Botë. Rafael Nadal, që gjatë gjithë karrierës ka pasur probleme të shumta me…

AUSTRALIAN OPEN

Befason Chung, eliminon Djokovicin

Foto: The Telegraph

22 January, 2018 @12:45

Pasi e eliminoi Zverevin në 1/16 e finales, koreani Chung ka zhvilluar edhe një super paraqitje në 1/8 e finales…

NFL: PARASHIKIME

Drejt finales së madhe

REUTERS/Arkiv

21 January, 2018 @13:29

Tom Brady nuk ka stërvitur deri të enjten. Të premten në konferencë për media ka pasur dorëz dhe nuk është…

AUSTRALIAN OPEN / MEN'S FINAL

Nole i pamëshirshëm, deklason Nadalin dhe fiton Australian Open

Foto: BBC

27 January, 2019 @11:51

Një finale aspak interesante dhe atraktive ishte kjo e sotmja mes Novak Djokovicit dhe Rafael Nadalit.

AUSTRALIAN OPEN / WOMEN'S FINAL

Naomi Osaka, fituese e Australian Open 2019

26 January, 2019 @12:17

Kampionja në fuqi e US Open, Naomi Osaka, arriti sot ta fitojë Grand Slamin e dytë në karrierë, duke e…

AUS OPEN / SEMI FINALS

Nole, lehtësisht në finale

25 January, 2019 @11:11

Sikur Rafa Nadal dje, edhe Novak Djokovic nuk hasi në shumë probleme në gjysmëfinalen e sotme të Aus Open…

XHUDO

Majlinda në gjysmëfinale të Grand Prix Tel Aviv

24 January, 2019 @12:32

Në Grand Prixin e parë të vitit 2019, Majlinda Kelmendi ka arritur të kalojë në gjysmëfinale. Sipas shortit, rrethin e…

AUSTRALIA OPEN

Nadali pa telashe në finale të AUS Open

24 January, 2019 @12:25

Numri dy i botës, Rafael Nadal, pa telashe e mposhti grekun Stefanos Tsitsipasin, për ta arritur kështu inalen e Australia…

Të gjitha lajmet nga Tenis