Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

NBA ALL-TEAM RECORD

Rekordi i pikëve, LeBron James kalon edhe Abdul-Jabbarin

Fotot: NBA

Rekordi i pikëve, LeBron James kalon edhe Abdul-Jabbarin


8 February, 2023 @11:01

Ylli i Los Angeles Lakers, LeBron James, ka arritur të thyejë edhe rekordin e madh të Kareem Abdul-Jabbarit (75 vj.), duke u bërë koshashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në NBA.

Basketbollisti 38-vjeçar ka thënë se ky rekord do të thotë shumë për të, ndërsa në ndeshjen ku pritej të thyheshte rekordi, ka qenë prezent edhe vetë Jabbar, që i ka dhënë topin historik në ceremoninë për të bërë momentin e paharrueshëm.

LeBron James

“Ta pranosh këtë çmim në prezencë të legjendës dhe të madhit Kareem, do të thotë shumë për mua,” ka thënë James. LeBron dha 38 pikë në ndeshjen ku ekipi i tij u mposht nga Oklahoma City Thunder.

Ndërsa rekordi prej 38 mijë e 387 pikëve, i gjatë 39-vjet, i Jabbarit tashmë është në dorë të LeBronit, që ka arritur shifrën e 38 mijë e 390 pikëve në karrierë në NBA.


 
Të gjitha lajmet nga NBA