Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

NGA FBK-ja

Trepça dhe Prishtina, në FIBA Europe Cup

Trepça dhe Prishtina, në FIBA Europe Cup


Teksti: FBK

29 June, 2022 @10:46

Bordi i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) më 29 qershor ka marrë vendim që të miratojë shprehjen e interesimit të KB Trepça dhe KB Sigal Prishtina për të aplikuar për pjesëmarrje në garat e FIBA Europe Cup për edicionin 2022/23.

Këtë vendim Bordi i FBK-së e ka marrë pas përmbushjes së kritereve të përcaktuara nga FBK dhe FIBA Europe Cup nga KB Trepça dhe KB Sigal Prishtina për pjesëmarrje në edicionin e ri të kësaj gare evropiane.

KB Trepça është finaliste e play-offit në Superligën e Kosovës dhe fituese e Kupës së Kosovës për edicionin 2021/22, kurse KB Sigal Prishtina është gjysmëfinaliste e play-offit në Superligë për edicionin 2021/22.

Për Trepçën kjo do të jetë paraqitja e parë në garat e FIBA Europe Cup, kurse Prishtina ka arritur të hyjë në top 16 të kësaj gare, duke pasur suksesin më të madh deri më tani në garat evropiane.


 
Të gjitha lajmet nga FBK Superliga