Të gjitha lajmet

RESTART

900 milionë arsye pse duhet të vazhdojë NBA

Foto: NBA

900 milionë arsye pse duhet të vazhdojë NBA

16 May, 2020 @0:51

Pjesa dërrmuese e ligës është optimiste se NBA do të përfundojë stinorin në parket.

Si, kur dhe në çfarë mënyre do të bëhet rifillimi i stinorit nuk dihet ende, ndërsa brenda muajit komesari Adam Silver pritet të thërret video konferencën e radhës për të treguar planin.

E arsyet pse optimizmi i madh për ligën më të fortë të basketbollit në botë - janë të ardhurat nga transmetuesit televiziv.

NBC Sports ka raportuar sot se moszhvillimi i stinorit do të çonte në humbjen e 900 milionë dollarëve nga të drejtat televizive.

Kjo është arsyeja pse Silver po mundohet që ekipet të luajnë ndeshjet e fundit të stinorit, pasi që duhen kompletuar minimalisht 70 ndeshje për të arkëtuar këto mjete.

Kjo shifër e të ardhura i prek direkt edhe lojtarët. Shumica e tyre tashmë veç janë në 25% më pak të të ardhurave të zakonshme, sipas marrëveshjes mes ligës dhe lojtarëve për shkak të ndërprerjes së garave dhe ndihmës për rifillimin e tyre.

Silver dhe NBA e dinë shumë mirë se çka duhet bërë, përkundër që nuk kanë përgjigje perfekte për momentin. Rreziku i madh ekziston. Por të gjithë po punojnë për të nxjerrë zgjidhjen më të mirë, për të shpjeguar 900 milionë arsyet e rifillimit të stinorit dhe arritjes në PlayOff 2019/20.

LOS ANGELES

Lakers hap qendrën stërvitore sot

Foto: NBA

16 May, 2020 @0:40

NBA në muajin e kaluar u ka komunikuar klubeve se më 8 maj ata do të mund të hapin qendrat…

VIDEO CONFERENCE

Yjet e NBA-së të bashkuar për vazhdim të stinorit

13 May, 2020 @1:49

Disa nga yjet e NBA-së janë shprehur të gatshëm për vazhdim të stinorit pas një video takimi që e kanë…

CORONA SEASON

O’Neal: Anulojeni stinorin

12 May, 2020 @2:34

Ish ylli i NBA-së që tash punon si analist nëpër televizionet amerikane, Shaquille O’Neal ka thënë se liga duhet të…

DUELET

Silver: Të nisim në qershor

10 May, 2020 @1:05

Vendimi për të vazhduar stinorin në NBA pritet të ipet shpejt, ndërsa qershori duket ideal. Kështu u ka thënë…

KOLUMNE

Vallëzimi i fundit

9 May, 2020 @12:52

Duke lundruar para disa javësh në Facebook, më doli përpara përmbledhja e stinorit epik 1995/96 të Chicago Bulls, në të…

Të gjitha lajmet nga NBA