Të gjitha lajmet

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 2

Ditari Olimpik Nr. 2

Shkruan: LUAN MORINA

10 February, 2018 @10:23

I 76ti, prej 82 vetave që kanë përfunduar garën në stërvitjen e dytë, ishte rezultati i Albin Tahirit. Kosovari ka stërvitjen e fundit të shtunën në ora 3 në mëngjes, derisa çdo përfundim i garës do të ishte sukses për Kosovën në Olimpiadën e parë.

Ngjarja kryesore e të shtunës, e cila sjell pesë finalet e para, zhvillohet pasdite në ora 13:35. Është gara e kërcimeve me ski në kërcimoren normale, që do të sjell kërcime rreth 95 metrave. Nuk është gara më atraktive e kërcimeve me ski, por ajo çfarë do ta bëjë këtë garë speciale është pjesëmarrja e legjendës japoneze të kërcimeve me ski, Noriaki Kasai.

a

Kasai, 45 vjeçar, do të marr pjesë në Olimpiadën e tetë të tij, një rekord tjetër, derisa në Sochi kishte fituar të argjendtën (në kërcimoren e madhe) pas polakut Kamil Stoch. Stoch mbetet favoriti kryesor për të artën sot, para gjermanit Freitag dhe tërë skuadrës norvegjeze. Wellinger ka qenë më i miri në kualifikime, ku Kubacki e Kraft kanë pasur kërcime të mira.

Finalja më e parë e ditës zhvillohet në ora 8 në mëngjes, ku skitaret nordike garojnë në skiathlon që përfshinë 7.5km stil klasik dhe pastaj stil të lirë. Charlotte Kalla, Heidi Weng, Stinna Nilsson, e Marit Bjoergen janë në mesin e favoriteve.

Femrat do të stolisen me medalje edhe në disiplinën e sprintit në 7.5km, garë  e cila nis në ora 12:15.

a

Pesëmbëdhjetë minuta më herët nisin garat në 3000m për femrat në patinazh të shpejtë. Është vetëm një rundë, finale, që përfshinë dymbëdhjetë duele të cilat do të përcaktojnë më të shpejtën. Garat zakonisht zgjasin nga 4 minuta në maksimum, kështu që në ora 13 do të duhej të mësojmë kampionen olimpike.

Finalja e pestë është ajo në patinazh në shtigje të shkurtra. Për dallim prej patinazhit të shpejtë, këtu ka kualifikime, gjysmëfinale, e finale. Sot është finalja në 1500m për meshkuj, e cila nis në ora 13:25.SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kërcime me ski

15 February, 2018 @16:18

Matti Nykanen në Kalgari më 1988 kishte qenë garuesi i parë që kishte fituar të dy garat në kërcime me…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijimi alpin

12 February, 2018 @21:00

Skijimi alpin është ndër sportet më të popullarizuara dimërore. Sezoni i fundit ka kaluar nën dominimin total të Mikaela Shiffrin.…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Hokej mbi akull

12 February, 2018 @11:30

Kanadaja, e udhëhequr nga një ekip fantastik me Carey Price në portë, ishte bërë kombëtarja e parë që kishte mbrojtur…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kurling

11 February, 2018 @22:00

Katër lojtarë përbëjnë ekipin e kurlingut. Ai që lëshon i pari ‘gurin’ është udhëheqësi i ekipit, por jo lideri. Skip…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

11 February, 2018 @16:00

Para se kërcimet me ski dhe kros kountri të njiheshin si sporte, në fillimin e shekullit XIX në Norvegji, gjatë…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

11 February, 2018 @10:00

Programi i shkurtër dhe i lirë, dy paraqitje të mahnitshme nevojiten për të marr të artën olimpike në patinazh artistik. …

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Biathlon

Fotot: GoogleImages

10 February, 2018 @18:00

Pas shumë viteve, dikush i është afruar Martin Fourcades për ta sfiduar në biathlon. Edhe pse ende mbetet mbrapa, Johannes…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skitari nordike

10 February, 2018 @10:00

Skitë ndryshojnë për të dyja stilet e kros kountrit, apo siç njihet ndryshe edhe si skitari nordike. Për stilin klasik…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijim i lirë (Freestyle)

Fotot: GoogleImages

9 February, 2018 @20:00

Skijimi i lirë është sport relativisht i ri në Lojërat Olimpike. Olimpiadave të fundit i janë adoptuar shumica prej disiplinave…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 February, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më ekzibicionale të Lojërave Olimpike Dimërore. Në PyeongChang nga programi do të…

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 February, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë në garën e Lëshimit, të enjten herët në mëngjes.…

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 February, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta mbahen në Pyeongchang, Albin Tahiri ka zhvilluar sot stërvitjen…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera