Të gjitha lajmet

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr.3 – Dita e Albinit

Ditari Olimpik Nr.3 – Dita e Albinit

10 February, 2018 @22:04

E diela është dita e Albinit. Olimpiku i vetëm kosovar do të zhvilloj garën e lëshimit me fillim në ora 3 të mëngjesit. Çdo përfundim i garës mund të konsiderohet sukses, derisa në stërvitjen e tretë Albin Tahiri fare nuk është lëshuar kështu duke ruajtur energjinë për garën finale të së dielës. Të dielën, Albini starton me numër 59, i parafundit, që do të thotë se s’do të startoj para orës 4:15.

Vincent Kriechmayr ka fituar stërvitjen e tretë, dersa Jansrud e Svindal e kanë ndjekur nga pas, gjë që i vendos në mesin e favoritëve në garën e parë alpine në këtë Olimpiadë. Paraqitja e Feuz në stërvitjen e fundit ka qenë e dobët, por zvicerani gjithnjë mbetet kandidat për medalje.

Të dielën, pos lëshimit janë në program edhe gjashtë finale tjera. E para është në snoubord dhe nis në ora 2 të natës, me slopestyle e meshkujve. Dymbëdhjetë garuesit kanë nga tri lëshime për të gjetur më të mirin rreth orës 3:30.

Në mëngjes, në ora 7:15, është në program gara në kros kountri, skiathloni i meshkujve, derisa finalja në 5000m patinazh i shpejtë nis në ora 8:00. Dy rundet e fundit në luzh për meshkujt nisin në ora 12:00, sprinti i meshkujve në biathlon nis në ora 12:15, derisa finalja e fundit e ditës nis në ora 13:00 me finalet në moguls/gunga në skijim të lirë për femra.

Në ora 2:00 në mëngjes vazhdon gara ekipore në patinazh artistik me vallëzimin, në ora 3:45 janë femrat, dhe në 5:40 nisin programin e lirë çiftet. Në kurling zhvillohen ndeshjet e rrethit të shtatë në çifte të përziera, me Kanadanë që tashmë ka siguruar gjysmëfinalet pas fitores ndaj Zvicrës; dhe Rusinë që pret të mësoj kundërshtarin në gjysmëfinale. Për dy vendet e mbetura në gjysmëfinale do të luftojnë Zvicra, Norvegjia, dhe Kina. Garat në kurlin hapin ditën e dytë të garave zyrtare duke nisur në ora 1 pas mesnate.

Në hokej mbi akull, nisin ndeshjet e grupit A me Finlandën dhe SHBA-të në ora 8:40 dhe Kanadanë me Rusinë në ora 13:10. Të shtunën në ndeshjet e grupit B, Zvicra mposhti bindshëm Korenë me 8-0, derisa Suedezet siguruan fitoren në periudhën e tretë ndaj Japonisë, 2-1.

E shtuna solli dy medalje për Gjermaninë me Wellingeri në kërcime me ski duke sjell titullin e parë olimpik që nga Jenss Weisflogg në Sarajevën e vitit 1984, dhe Laura Dahlmeier që do të konkurroj pothuajse të gjitha disiplinat e biathlonit. Holandezet ishin të shkëlqyeshme në patinazh artistik duke i mohuar një medalje edhe legjendës së këtij sporti, gjermanes Claudia Pechstein.

Në kros-kountri Charlotte Kalla mori medaljen e saj të tretë olimpike, derisa liderja e Kupës së Botës, Heidi Weng nuk arriti të mposht lodhjen e një sezoni fantastik. Një ditë e bujshme, që veçse pritet të vazhdoj ritmin olimpik për dy javët e ardhshme.SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Hokej mbi akull

12 February, 2018 @11:30

Kanadaja, e udhëhequr nga një ekip fantastik me Carey Price në portë, ishte bërë kombëtarja e parë që kishte mbrojtur…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kërcime me ski

15 February, 2018 @16:18

Matti Nykanen në Kalgari më 1988 kishte qenë garuesi i parë që kishte fituar të dy garat në kërcime me…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kurling

11 February, 2018 @22:00

Katër lojtarë përbëjnë ekipin e kurlingut. Ai që lëshon i pari ‘gurin’ është udhëheqësi i ekipit, por jo lideri. Skip…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

11 February, 2018 @10:00

Programi i shkurtër dhe i lirë, dy paraqitje të mahnitshme nevojiten për të marr të artën olimpike në patinazh artistik. …

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijimi alpin

12 February, 2018 @21:00

Skijimi alpin është ndër sportet më të popullarizuara dimërore. Sezoni i fundit ka kaluar nën dominimin total të Mikaela Shiffrin.…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

11 February, 2018 @16:00

Para se kërcimet me ski dhe kros kountri të njiheshin si sporte, në fillimin e shekullit XIX në Norvegji, gjatë…

XHUDO

Distria e mbyll me të bronztë

10 February, 2018 @19:14

Përveç Akil Gjakovës, me medalje në Kosovë do të kthehet edhe Distria Krasniqi. Krasniqi në luftë për vendin e…

XHUDO

Akil Gjakova, i artë në Paris!

10 February, 2018 @19:07

Në Grand Slam-in e Parisit që po mbahet sot, Akil Gjakova ka arritur të fitojë medalje të artë. Xhudisti pejan…

MJEKËSI SPORTIVE

Nordic hamstring - “shpëtimi’ i futbollistëve?

10 February, 2018 @18:57

Një nga kokeçarjet më të mëdha të futbollistëve sot janë lëndimet e muskujve hamstring (llozhave). BURN OUT - DJEGIA…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Sprinti i takon Dahlmeier

10 February, 2018 @18:15

Laura Dahlmeier siguroi medaljen e parë të artë në biathlon në Lojërat Olimpike në PyeongChang. Ajo shtegun prej 7.5km në…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Holandezet mbledhin medaljet

10 February, 2018 @18:10

Carlijn Achtereekte, Ireen Wueste, dhe Antoinette de Jong kanë mbledhur medaljet në disiplinën e parë të patinazhit të shpejtë. Ato…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Biathlon

Fotot: GoogleImages

10 February, 2018 @18:00

Pas shumë viteve, dikush i është afruar Martin Fourcades për ta sfiduar në biathlon. Edhe pse ende mbetet mbrapa, Johannes…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Wellinger kampion olimpik

10 February, 2018 @16:51

Gjermani Andreas Wellinger ka fituar të artën e parë olimpike në kërcime me ski. Gjermani u ngjit nga pozita e…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera