Të gjitha lajmet

MATCH REPORT: LUKSEMBURGU - SLLOVAKIA

Luksemburgu befason Sllovakinë, hapet mundësia për Kosovën

Foto: FIBA

Luksemburgu befason Sllovakinë, hapet mundësia për Kosovën

28 November, 2020 @21:23

Sllovakia ka pësuar humbje befasuese sonte nga Luksemburgu në Grupin B parakualifikues për Botërorin 2023.

Me humbjen 77-73 Sllovakia ka tash bilans të njëjtë si Kosova, 2-2, që ngrit gjasat e Kosovës për të shpresuar në kualifikim, pasi që në dy përballjet e fundit Kosova luan pikërisht ndaj Sllovakisë e Luksemburgut (në shkurt 2021).

Përndryshe, Luksemburgu deri tash s’kishte asnjë fitore në grup dhe me këtë ka arritur që të shënojë fitoren e parë, sa për t’i prishë punë sllovakëve.

Më efikasi në fitoren e Luksemburgut ka qenë Thomas Grun me 17 pikë, 3 kërcime e 1 asistim, ndërsa më i dalluari Alex Laurent me 13 pikë, 9 kërcime e 2 asistime, duke kryer ndeshjen me indeks efiçence, 18.

Te sllovakët, 22 pikët e Mario Ihringut dhe 20 të tjera të Vladimir Brodzianskyt, nuk mjaftuan.

TABELA AKTUALE:

1. Islanda 3-1
2. Sllovakia 2-2
3. Kosova 2-2
4. Luksemburgu 1-3.

Kosova të dyja ndeshjet e muajit shkurt i ka të parapara t’i luajë si vendas dhe nëse premtojnë kushtet me COVID-19, terreni vendas do të ishte jashtëzakonisht ndihmesë për dardanët për përballjet si në vijim:

18 SHKURT 2021: Kosova - Luksemburgu
20 SHKURT 2021: Kosova - Sllovakia

ISTOG

Istogu për herë të parë merr një amerikan

Terrick Phillips gjatë stinorit të kaluar, derisa luante për Vëllaznimin/ TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

14 January, 2021 @15:05

KB Istogu që po përgatitet vrullshëm për pjesën pranverore të stinorit në Ligë të Parë të basketbollit, para pak çastesh…

SUHAREKË

Golden Eagle Ylli godet përsëri, sjell edhe Gëzim Morinën

14 January, 2021 @14:16

Ekipi suharekas nuk ka të ndalur me përforcime të dëshmuara dhe cilësore. Pas befasisë së bërë me prurjen e Erjon…

SHQIP NË BOTË

Maxhuni më i miri në parket, Parnu triumfon

Foto: Parnu Official

14 January, 2021 @8:03

Një tjetër fitore për skuadrën estoneze Parnu në ligën e përbashkët të basketbollit të Estonisë e Letonisë. E më meritori…

KARAGAÇ

Jordancho Davitkov trajner i ri i Pejës

13 January, 2021 @13:32

Trajneri që kishte kualifikuar Maqedoninë e Veriut në Kampioantin Evropian të vitit 2003, Jordancho Davitkov, është trajner i ri i…

PËRFORCIMI I RADHËS TE VËLLAZNIMI

Andi Shehu përforcimi i radhës vendor i kuqezinjëve

Andi Shehu, duke luajtur për Kosovën U-20/ Foto: FIBA

11 January, 2021 @17:51

Vëllaznimi i Gjakovës vetëm një ditë pas paralajmërimit për përforcime të reja në skuadër, sot ka zyrtarizuar jo një, por…

Të gjitha lajmet nga International