Të gjitha lajmet

PAS STËRVITJES SË PARË

Marmarinos: Kemi pak kohë, të përgatitemi sa më mirë

Foto: FBK

Marmarinos: Kemi pak kohë, të përgatitemi sa më mirë

17 February, 2020 @17:22

Selektori i ri i Kosovës, Christos Marmarinos, sot edhe zyrtarisht ka mbajtur stërvitjen e parë me reprezentacionin e Kosovës, ndërsa në ftesën e tij janë përgjigjur të 17 lojtarët e ftuar për ndeshje ndaj Islandës dhe Luksemburgut.

Në fakt, 5 prej 17-shes do të bien nga lista në ditët e ndeshjes, pasi që vetëm 12 lojtarë kanë të drejtë paraqitjeje në listën përfundimtare të ndeshjes.

Greku është shprehur të jetë i lumtur me punën e filluar, ndërsa ka bërë të ditur se ka pak kohë për tu përgatitur.

“Kemi filluar mirë stërvitjet dhe do të mundohemi të përgatitemi sa më mirë, pasi nuk kemi shumë kohë. Synimet janë të fitojmë.  Atmosfera në ekip është shumë e mirë. 17 Shkurti është ditë e rëndësishme për Kosovën. Është e rëndësishme që lojtarët që bartin fanellën e Kosovës të përfaqësojnë sa më mirë shtetin në garat ndërkombëtare,” ka thënë Marmarinos për FBK-në.

Kosova bën pjesë në Grupin B parakualifikues të zonës evropiane për Botërorin 2023 të basketbollit. Në grup si kundërshtarë ka Islandën, Sllovakinë dhe Luksemburgun. Kosova do të duhet të përfundojë në njërën prej dy vendeve të para që të sigurojë fazën e ardhshme të kualifikimeve.

Më 20 shkurt Kosova pret Islandën në Prishtinë, ndërsa më 23 luan ndaj Luksemburgut si mysafir.

NGA FEDERATA

Përgatitjet për evropianin në Prishtinë, po vazhdojnë

30 March, 2020 @11:25

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) është duke vazhduar me përgatitjet për FIBA U16 Kampionatin, Divizioni C sipas planit të…

PRISHTINË

Shtyhet turneu ndërkombëtar i gjeneratave të reja në Kosovë

11 March, 2020 @14:07

Nga 13 deri më 16 mars, në Prishtinë ishte paraparë të organizohet turneu në basketboll për Zhvillimin e Gjeneratave të…

SHAWN JONES

Si është gjendja e qendrës së Kosovës, Shawn Jones?

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

27 February, 2020 @23:53

Qendra e natyralizuar e përfaqësueses së Kosovës, Shawn Jones, ishte lënduar në ndeshjen parakualifikuese për Botërorin 2023 kunër Islandës. FBK-ja…

ISLANDA MPOSHT SLLOVAKINË

Kosova, lidere e pastër e grupit. Islanda mposht Sllovakinë

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

23 February, 2020 @22:43

Në duelin e dy rivalëve të radhës të Kosovës në parakualifikime për Botërorin 2023, Islanda e Craig Pedersenit ka mposhtur…

LUKSEMBURGU - KOSOVA

Me atomin e fundit, fitorja e dytë radhazi

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

23 February, 2020 @19:45

Kosova ka shënuar edhe fitoren e dytë radhazi në parakualifikime për Kampionatin Botëror 2023 nga zona evropiane, duke e mposhtur…

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja