Të gjitha lajmet

KUPA E KOSOVËS / FINALJA

Pas 5 vitesh, Kupa kthehet në Pejë

Pas 5 vitesh, Kupa kthehet në Pejë

15 February, 2020 @22:20

Pas 5 vitesh pritjeje, durimit i erdhi fundi. Peja ka arritur të fitojë Kupën e Kosovës për herë të parë që prej vitit 2015.

Skuadra e Pejës e nisi ndeshjen si rufe, ku e mbylli çerekun e parë me 17 pikë epërsi.

Ylli në çerekun e dytë e zbuti epërsinë vetëm në një pikë, derisa këndellja erdhi në çerekun e tretë.

Në 10 minutëshin e tretë, skuadra suharekase e ngushtoi epërsinë e Pejës në 6 pikë, kurse Peja e kontrolloi ndeshjen në çerekun e katërt për ta mposhtur kundërshtarin me rezultat 79-64.

Nigel Johnson ishte më i miri me 20 pikë, 11 asistime e 6 kërcime. Te Peja u dalluan edhe Henrik Sirko me 16 pikë e 9 kërcime dhe Drilon Hajrizi me 13 pikë e 9 kërcime të tjera.

Vlen të ceket edhe loja e dobët e yllit Dardan Berisha, i cili luajti me vetëm 9 pikë, kurse nga 12 tentime që i bëri nga vija e treshit shënoi vetëm një herë.

Te Ylli u veçuan Samir Zekiqi me 20 pikë dhe Jameel McKay me 12 pikë e 15 kërcime, të cilët ishin të vetmit me pikë dyshifrore.

SKEMA E KUPËS

Kjo ishte Kupa e gjashtë i Pejës në histori të klubit.

VENDIMI I FIBA-s

Anulohet evropiani! Dushku: Zhgënjyese, por e pritur

8 April, 2020 @14:45

Bordi i FIBA Evropës ka marrë vendim që të anulojë 16 Kampionatet Evropiane të gjeneratave të reja që ishin planifikuar…

SPECIALE

TOP 20 koshashënuesit e Superligës 2019/20

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

7 April, 2020 @23:15

Ky stinor i Superligës, që pritej të sillte ndër PlayOffet më interesante në dekadën e fundit, mbeti pa përfunduar për…

PAS ANULIMIT TË STINORIT

Peja e vetmja me trofe në 2020

2 April, 2020 @20:08

Skuadra e Pejës pritet të jetë ekipi i vetëm që vitin 2020 do ta përfundojë me trofe në basketbollin kosovar.…

TE MESHKUJT E FEMRAT

Stinori 2019/20 përfundoi sot

31 March, 2020 @15:53

Ka përfunduar sot stinori 2019/20 i Superligës së Kosovës në basketboll te meshkujt dhe te femrat, ka bërë të ditur…

FBK

Vendimi për anulimin e sezonit, flet sekretarja e FBK-së

30 March, 2020 @19:11

Tash e sa javë, basketbolli në Kosovë, sikur sportet e tjera, po “pushon” shkaku i masave mbrojtëse ndaj përhapjes së…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga