Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FINALJA E SUPERKUPËS: PENZA - PRISHTINA

Penza triumfon! Pejanet fitojnë Superkupën

Foto: FBK

Penza triumfon! Pejanet fitojnë Superkupën


5 October, 2021 @20:49

Penza ka shënuar fitore në finale të Superkupës së Kosovës në basketboll duke e mposhtur Prishtinën për të fituar trofeun e parë të sezonit.

Pejanet janë treguar më të mira në çerek të parë, ndërsa përkundër insistimit të mysafireve në vazhdim të ndeshjes, ato nuk kanë arritur assesi të shkrijnë epërsinë e vashave verdhezi, të cilat të drejtuar nga Bujar Loci, kanë mposhtur prishtinaset 77-71 [22-16, 17-18, 19-20, 19-17] në fund.

Kapitenja e Penzës, Valbona Bytyqi, përsëri është treguar vendimtare, derisa ka shënuar 23 pikë në fitore, duke kontribuuar edhe me 17 kërcime e 5 asistime në fitore.

Pos saj, 21 pikë tjera bashkë me gjashtë asistime i ka shënuar amerikanja Briana Williams ndërsa 19 të tjera i ka dhënë Cheah Rael-Witsiit, bashkë me 16 kërcime tjera.

Te Prishtina nuk kanë mjaftuar 27 pikët e Sarah MgBeikes, që ka qenë më efikasja e finales, duke shtuar edhe 16 kërcime. Aisia Robertson ka dhënë 15 pikë tjera, ndërsa Arbnore Përçuku ka shënuar 14 pikë e 12 asistime, që gjithashtu s’mjaftuan për të fituar trofeun.

Me gjashtë pikë dallim në finalen thuajse krejtësisht të barabartë, Penza nis gëzimin duke festuar me trofe, pak para fillimit të sezonit 2021/22 në Ligën e Femrave.

Penza kishte mposhtur Vëllaznimin në gjysmëfinale, ndërsa Prishtina kishte mposhtur vashat e Bashkimit aty, për të arritur finalen.


FINALJA E SUPERKUPËS: PENZA - PRISHTINA

Penza triumfon! Pejanet fitojnë Superkupën

FBK Liga e Femrave/Superkupa e Kosovës

Penza triumfon! Pejanet fitojnë Superkupën

05/10/21 @ 20:49

Ç3: PENZA-PRISHTINA - FINALJA E SUPERKUPËS

Ulet dallimi para çerekut të fundit

FBK Liga e Femrave/Superkupa e Kosovës

Ulet dallimi para çerekut të fundit

05/10/21 @ 20:22

SUPERKUPA E FEMRAVE - FINALJA

5 pikë dallim pas pjesës së parë në finale

FBK Liga e Femrave/Superkupa e Kosovës

5 pikë dallim pas pjesës së parë në finale

05/10/21 @ 19:59

PAU GASOL

NBA: Pensionohet Pau Gasol

NBA/International

NBA: Pensionohet Pau Gasol

05/10/21 @ 18:18

YLLI

Kampioni përforcohet me Williams

FBK Superliga/Transfere

Kampioni përforcohet me Williams

05/10/21 @ 16:27

VËLLAZNIMI

Vëllaznimi synon Superligën, merr Besnik Azemin

FBK Liga e Parë

Vëllaznimi synon Superligën, merr Besnik Azemin

05/10/21 @ 15:40

Ç3: PENZA-PRISHTINA - FINALJA E SUPERKUPËS

Ulet dallimi para çerekut të fundit

FBK Liga e Femrave/Superkupa e Kosovës

Ulet dallimi para çerekut të fundit

05/10/21 @ 20:22

SUPERKUPA E FEMRAVE - FINALJA

5 pikë dallim pas pjesës së parë në finale

FBK Liga e Femrave/Superkupa e Kosovës

5 pikë dallim pas pjesës së parë në finale

05/10/21 @ 19:59

IRMA KONJUSHA

Konjusha: Ta mbrojmë trofeun

FBK Liga e Femrave/Superkupa e Kosovës

Konjusha: Ta mbrojmë trofeun

01/10/21 @ 14:47

VALBONA BYTYQI

Kapitenia e Penzës: Duam ta fitojmë Superkupën

FBK Liga e Femrave/Superkupa e Kosovës

Kapitenia e Penzës: Duam ta fitojmë Superkupën

29/09/21 @ 14:15

PARA FILLIMIT TË STINORIT

Liga Unike: Caktohet data e shortit dhe inspektimi

Liga Unike/FBK Superliga/FBK Liga e Femrave/Shqipëria/International/Liga tjera

Liga Unike: Caktohet data e shortit dhe inspektimi

23/09/21 @ 14:27

FEDERATA

FBK siguron sponsor teknik

FBK Superliga/FBK Liga e Parë/FBK Liga e Dytë/FBK Liga e Femrave/Kupa e Kosovës/Superkupa e Kosovës/FBK Superliga U18/Përfaqësuesja

FBK siguron sponsor teknik

23/09/21 @ 11:09

KBF BASHKIMI

KBF Bashkimi transferon ish-ndihëmës trajnerin e Fenerbahçes

FBK Liga e Femrave

KBF Bashkimi transferon ish-ndihëmës trajnerin e Fenerbahçes

21/09/21 @ 15:41

PENZA (F)

Kampionja zyrtarizon amerikanen Whitsitt

FBK Liga e Femrave

Kampionja zyrtarizon amerikanen Whitsitt

17/09/21 @ 21:30

LIGA E FEMRAVE

Trepça (F) me Wild Card rikthehet në Superligën e Femrave

FBK Liga e Femrave

Trepça (F) me Wild Card rikthehet në Superligën e Femrave

16/09/21 @ 16:07

PENZA

Bujar Loci në krye të kampiones

FBK Liga e Femrave

Bujar Loci në krye të kampiones

09/09/21 @ 22:07


 
Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Femrave