Të gjitha lajmet

MEDIA TALK

Prizreni mund të debutojë në gara ndërkombëtare

TOPSPORTI/ A. Paçarizi/ 2018

Prizreni mund të debutojë në gara ndërkombëtare


29 July, 2020 @15:57

Skuadra prizrenase e elitës së basketbollit kosovar, KB “Ponte” Prizreni, pritet të jetë anëtarja më e re nga Kosova në ligën ballkanike të basketbollit, BIBL.

Njoftimin e ka bërë të ditur Koha ditore në numrin e sotëm të saj, ndërsra trajneri i skuadrës në fjalë Arbnor Rifati, ka thënë se gjithçka do të zyrtarizohet në muajin gusht.

“Do të marrim pjesë në BIBL për të pasur më shumë ndeshje në edicionin e ri të garave, ashtu që të mos limitohemi në ndeshjet e Superligës pasi që nuk do të luajmë në ligën e përbashkët (Kosovë-Shqipëri, v.j.). Mirëpo, gjithçka do të bëhet zyrtare në fillim të muajit të ardhshëm,” ka thënë Rifati sot për gazetën në fjalë.

KB Prizreni kishte siguruar PlayOffin e Superligës në edicionin 2019/20 që u anulua përfundimisht për shkak të pandemisë coronavirus, ndërsa kishte marrë pjesë edhe në Final 8 të Kupës së Kosovës, ku ishte eliminuar nga fituesja e Kupës, KB Peja.

Nëse do të vendosin për pjesëmarrje në ligën ballkanike, KB Prizreni do të bëhet anëtarja më e re e kësaj lige nga Kosova, pasi që deri tash aty kanë marrë pjesë skuadra si: Prishtina, Bashkimi, Peja, Rahoveci dhe Trepça.

Për KB Ponte Prizrenin ky do të mund të bëhet stinori debutues dhe pjesëmarrja e parë në gara ndërkombëtare.

Një skuadër që nuk merr pjesë në ligën e përbashkët Kosovë-Shqipëri dhe dëshiron të merr pjesë në gara të BIBL, sigurisht që do të lejohet, ka konfirmuar edhe sekretarja e përgjithshme e FBK-së, Elvira Dushku.


EKSKLUZIVE

Vëllaznimi ndanë rrugët me trajnerin Malinkov

FBK Superliga/Transfere

Vëllaznimi ndanë rrugët me trajnerin Malinkov

01/02/21 @ 15:09

BASHKIMI

Lëndohet Altin Gashi

FBK Superliga

Lëndohet Altin Gashi

01/02/21 @ 11:39

FINAL 8 NË SUHAREKË

Ditët, orari dhe ndeshjet e “Final 8” 2021

FBK Superliga/FBK Liga e Parë/FBK Liga e Femrave

Ditët, orari dhe ndeshjet e “Final 8” 2021

01/02/21 @ 10:55

MITROVICË

KB Trepça angazhon ish-lojtarin në pozitë të ndihmës-trajnerit

FBK Superliga/Transfere

KB Trepça angazhon ish-lojtarin në pozitë të ndihmës-trajnerit

31/01/21 @ 21:59

SHËNOI REKORD TË STINORIT, FLET MALA

Heroi i ndeshjes Mala, ia dedikon fitoren…

FBK Superliga

Heroi i ndeshjes Mala, ia dedikon fitoren…

31/01/21 @ 21:39

NDIHMËS-TRAJENERI I RAHOVECIT

Duhet të tejkalojmë këtë krizë të rezultateve

FBK Superliga

Duhet të tejkalojmë këtë krizë të rezultateve

31/01/21 @ 21:13

DEKLARATA E TRAJNERIT TË BASHKIMIT

Rikthimi i madh i Bashkimit, flet trajneri Bajra

FBK Superliga

Rikthimi i madh i Bashkimit, flet trajneri Bajra

31/01/21 @ 20:59

DEKLARATA E TRAJNERIT TË G. E. YLLIT

Përgatitja e mirë na solli fitoren

FBK Superliga

Përgatitja e mirë na solli fitoren

31/01/21 @ 20:45

VIDEO HIGHLIGHTS

Highlights nga ndeshja Bashkimi-Rahoveci

FBK Superliga

Highlights nga ndeshja Bashkimi-Rahoveci

31/01/21 @ 19:56

BASHKIMI

Musab Mala me rekord të stinorit

FBK Superliga

Musab Mala me rekord të stinorit

31/01/21 @ 19:36


Të gjitha lajmet nga FBK Superliga