Të gjitha lajmet

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Superligë (19)

TOP 5-shja e javës në Superligë (19)

13 January, 2020 @11:01

Pas pushimit gati një mujor, Superliga filloi në fundjavën që kaloi.

Pas ndeshjeve të përfunduara të xhiros së 19 në Superligën e Kosovës në basketboll, TopSporti.com ka përzgjedhur pesëshen e javës bazuar në performancat individuale të lojtareve.

Ekipin e javës e përbëjnë: Dardan Berisha (Peja), Ty Nichols (Prizreni), Alban Veseli (Rahoveci), Tamas Bruce (Lipjani) dhe Urim Zenelaj (Prizreni).

Peja e hapi stinorin pranveror me humbje ndaj Prizrenit. I rikthyeri në skuadër Dardan Berisha, ishte më i miri me 35 pikë, 11 kërcime e 6 asistime, por nuk mjaftoi për fitore.

Një fitore të madhe në xhiron e 19 e regjistroi Prizreni, duke e mposhtur Pejën e përforcuar me yllin Dardan Berisha.

Më të mirët te skuadra prizrenase ishin Ty Nichols dhe Urim Zenelaj. Nichols luajti me 19 pikë, 9 asistime, 3 kërcime e 2 bllokada, kurse Zenalaj ishte i pakapshëm me 25 pikë, 19 kërcime e 5 asistime.

Rahoveci për herë të tretë e mposhti Prishtinën në këtë sezon. Në fitoren e vreshtarëve më i dalluari ishte Alban Veseli. Ai luajti me 15 pikë, 10 kërcime, 5 asistime e 4 topa të rrëmbyer.

Befasia e stinorit ndodhi në ndeshjen e fundit të xhiros së 19. Lipjani e mposhti Bashkimin me rezultat 64-83. Më i miri në parket ishte përforcimi i ri Tamas Bruce.

Bruce shkëlqeu me 28 pikë, 24 kërcime, 4 bllokada, 3 asistime e 2 topa të rrëmbyer dhe arriti të hyjë në TOP 5-shen e javës që në ndeshjen e parë të karrierës në Superligë.

VRESHTARËT

Qendra Josip Mikulic zyrtarizohet te Rahoveci

12 March, 2020 @0:25

Basketbollisti kroat, Josip Mikulic, që luan në pozitat 4-5 alo-qendër dhe qendër, i lindur në Mostar të Bosnje e Hercegovinës…

NË DITËN E FUNDIT TË AFATIT KALIMTAR

Robert Cartwright përforcimi i fundit i huaj i Pejës

11 March, 2020 @23:55

Basketbollisti amerikan, Robert Cartwright, është përforcimi i fundit i huaj i Pejës në afatin kalimtar për këtë sezon në Superligë…

BUJAR LOCI KTHEHET TE VRESHTARËT

Largohet Ilievski, Rahoveci rikthen ish-trajnerin

TOPSPORTI/ A. P.

11 March, 2020 @18:50

Skuadra nënkampione e Kosovës në basketboll, Rahoveci, pas serisë së rezultateve jo të mira, mosarritjes së finales së Kupës së…

NGA INFORMATORI NR 27

1500 euro dënime nga FBK-ja për xhiron XXVII

Foto: KBPeja/fb/Korniza

11 March, 2020 @16:26

FBK ka publikuar dje Informatorin e radhës për ndeshjet e xhiros XXVII të Superligës së Kosovës në basketboll, ku përveç…

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Superligë (27)

9 March, 2020 @23:29

Pas ndeshjeve të përfunduara të xhiros së 27 në Superligën e Kosovës në basketboll, TopSporti.com ka përzgjedhur pesëshen e javës…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga