Të gjitha lajmet

FINAL FOUR KARAGAÇ 2020

Datat e Final Fourit në koordinim me FIBA

Foto: KBPeja

Datat e Final Fourit në koordinim me FIBA

2 May, 2020 @13:05

Liga Ballkanike (BIBL) përkundër ligave tjera dhe kampionateve kombëtare, nuk ka shpallë përfundimin e stinorit 2019/20.

Në një stinor ku numri i ekipeve pjesëmarrëse ka qenë më i ulët dhe ka pasur tërheqje skuadrash [Rahoveci], BIBL ka shtyer Final Fourin 2020 nga fundi i muajit mars në shtator, por data nuk është përcaktuar ende.

Final Four i BIBL 2020 është përcaktuar të mbahet në Karagaç të Pejës, ku pjesëmarrës janë: Peja, Vllaznia, Academic dhe Ibri.

“Final Four 2020 që u shtye për shtat të pandemisë COVID-19 vazhdon të mbetet në plan për muajin shtator. Vendi i Final Fourit është në Pejë, Kosovë, ndërsa datat e sakta për ndeshjet aty do të përcaktohen në pajtim me FIBA Europe, FBK dhe KB Pejën si organizatore e pjesës finale të garës,” ka bërë të ditur njoftimi i BIBL.

Nga ekipet që luajnë në Final 4 këtë stinor, asnjëra më parë s’ka fituar trofeun e BIBL në historikun 11 vjeçar të ligës.

Kështu, cilado skuadër që e fiton titullin e BIBL 2019/20 - do ta ketë fituar atë për herë të parë.

Nga ekipet kosovare në BIBL deri tash më e suksesshme është Prishtina me dy trofe të fituara të garës, ndërkaq Bashkimi njëherë ka arritur në finale, duke u bërë nënkampion i kësaj lige.

DATA E SOTME, VITI 2016

4 vjet më parë, Prishtina festoi mbrojtjen e titullit në BIBL

20 April, 2020 @0:08

Ka qenë pikërisht data e sotme, 20 prill, e vitit 2016, kur Prishtina mposhti skuadrën malazeze Mornar të Tivarit për…

FINAL FOUR NË KARAGAÇ

Final Four i BIBL shtyhet për shtator

10 April, 2020 @14:13

Përmes një njoftimi të botuar para pak çastesh, liga ballkanike ka bërë të ditur se Final Fouri i stinorit 2019/20…

VENDIMI I FUNDIT

Vllaznia-Ibri anulohet, BIBL shkon direkt në Final Four

Foto nga arkivi/ TOPSPORTI/ E. Shkuliqi

12 March, 2020 @23:18

Vendimi i fundit i BIBL pas shfaqjes së paandemisë Coronavirus, covid - 19, është që ndeshja Vllaznia - Ibri, të…

BIBL FINAL 4

Peja zyrtarizon Final Fourin e BIBL-it

Foto: KBPeja/fb

10 March, 2020 @14:45

Pas njoftimit të djeshëm nga faqja zyrtare e BIBL se Final Four i stinorit 2019/20 të kësaj lige do…

PAS LARGIMIT TË RAHOVECIT

BIBL ndërron formatin, Final Four në Pejë

9 March, 2020 @21:25

Sezoni 2019/20, ndër më të dobëtit e ligës ballkanike dhe me më së paku pjesëmarrës, pas largimit të KB Rahovecit…

Të gjitha lajmet nga Balkan League