Të gjitha lajmet

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 4 – Fuqia e erës

Ditari Olimpik Nr. 4 – Fuqia e erës

Shkruan: LUAN MORINA

11 February, 2018 @19:48

Derisa organizatorët e Lojërave Olimpike në PyeongChang kanë zgjedhur problemin e mungesës së borës me investime rreth 5 milionë eurove në 250 pushka bore të cilat furnizojnë me borë mbi 80% të terreneve olimpike në këtë Olimpiadë, ata nuk kanë mundur të zgjedhin një problem tjetër – erërat e fuqishme.

Si rrjedhojë, Olimpiada për Albinin do të vazhdojë deri të enjten. Atëherë është paraparë të zhvillohet gara e lëshimit për meshkuj, e cila është shtyrë për shkak të erërave të fuqishme. Këto erëra rrezikojnë edhe garën e sllallomit të madh të femrave që është në program të hënën në mëngjes.

E hëna është dita më e ngarkuar deri tani në Olimpiadën e PyeongChangut. Tetë finale janë në program, krahas sllallomit të madh të femrave. Kjo garë është ndër më të hershme në program sipas kohës tonë – rundi i parë në ora 2:15, i dyti në ora 5:45.

DITA E GJERMANËVE

E diela ishte dita e Gjermanisë, përkundër dështimit të Felix Loch në luzh. Peiffer fitoi medaljen e artë në sprintin e biathlonit, të cilin sukses e ka zor ta përsërit të hënën në garën e ndjekjes. Femrat, ku Laura Dahlmeier veçohet në mesin e favoritëve nisin garën në ora 11:10, meshkujt në ora 13:00.

Krahas finaleve, në program janë edhe gjysmëfinalet në çiftet e përziera në kurling. Norvegjia siguroi biletën e fundit në luftë për medalje duke mposhtur Kinën në ndeshjen suplementare. Ata takohen me Kanadanë në ora 1:05, derisa në gjysmëfinalen tjetër Atletët Olimpik të Rusisë presin Zvicrën në ora 12:05.

PATINAZH ARTISTIK

Valentina Marchei dhe Ondrej Hotarek ishin të mahnitshëm të dielën në mëngjes në programin e shkurtër të valltarëve në patinazh artistik. Falë pozitës së tyre të dytë dhe nëntë pikëve që i sollën Italisë, sa edhe Carolina Kostner, italianët janë në luftë për medalje me tri gara të mbetura në program. Ata kanë 35 pikë, një më pak se SHBA-të që gjenden në pozitën e tretë, dhe katër më pak se Rusia që renditet e dyta pas rekordit olimpik të Evgenia Medvedevas në programin e shkurtër. Kanadaja zor që do të lëkundet nga pozita e parë pas paraqitjes pothuajse të përkryer të Tessa Virtue e Scott Moir, që e ngjitën Kanadanë në 45 pikë.

PROGRAMI

Tri programet e lira që përfshijnë nga pesë garues (katër përfaqësueset e lartpërmendura dhe Japoninë që renditet e pesta me 32 pikë) nisin në ora 2 me meshkujt, vazhdojnë në ora 3:10 me femrat, dhe në ora 4:20 mbyllen me valltarët.

Katharina Althaus ka fituar stërvitjen e tretë të kërcimeve me ski për femra të premten. Gjermania ka qenë në formë të mirë të premten, porse Maren Lundby mbetet favorite kryesore për titullin e vetëm tek femrat në këtë sport. Edhe Carina Vogt ka qenë relativisht e mirë në tri rrethet e stërvitjes, dhe nuk do të duhej të përjashtohej nga lufta për titull. Gara e kërcimeve me ski nis në ora 13:50, gjithnjë e varur prej fuqisë së erërave.

Rrethi i tretë në slopestyle në snoubord është anuluar. Finalistet do të kenë mundësinë të shfaqin paraqitjen e tyre më të mirë në vetëm dy runde, të cilat nisin në ora 2:00 dhe 2:33.

Finalja tjetër vjen në orët e drekës, në ora 13:30, kur nisin garat në 1500m patinazh të shpejtë.OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Edhe sprinti i meshkujve për Gjermaninë

11 February, 2018 @15:13

Shtatë vite pasi kishte fituar medaljen e vetme individuale në gara të mëdha, Arnd Peiffer ia doli të marr të…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Mbreti Kramer nuk lëkundet

11 February, 2018 @12:55

Tetë titujve të kampionit botëror në 5000m patinazh të shpejtë, Sven Kramer i shtoi edhe titullin e tretë olimpik në…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

11 February, 2018 @10:00

Programi i shkurtër dhe i lirë, dy paraqitje të mahnitshme nevojiten për të marr të artën olimpike në patinazh artistik. …

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 February, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më ekzibicionale të Lojërave Olimpike Dimërore. Në PyeongChang nga programi do të…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kërcime me ski

15 February, 2018 @16:18

Matti Nykanen në Kalgari më 1988 kishte qenë garuesi i parë që kishte fituar të dy garat në kërcime me…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijimi alpin

12 February, 2018 @21:00

Skijimi alpin është ndër sportet më të popullarizuara dimërore. Sezoni i fundit ka kaluar nën dominimin total të Mikaela Shiffrin.…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Hokej mbi akull

12 February, 2018 @11:30

Kanadaja, e udhëhequr nga një ekip fantastik me Carey Price në portë, ishte bërë kombëtarja e parë që kishte mbrojtur…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kurling

11 February, 2018 @22:00

Katër lojtarë përbëjnë ekipin e kurlingut. Ai që lëshon i pari ‘gurin’ është udhëheqësi i ekipit, por jo lideri. Skip…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

11 February, 2018 @16:00

Para se kërcimet me ski dhe kros kountri të njiheshin si sporte, në fillimin e shekullit XIX në Norvegji, gjatë…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Befasi në luzhin e meshkujve

11 February, 2018 @15:15

Austriaku David Gleirscher befasoi të gjithë duke fituar të artën në konkurrencën individuale në sportin e luzhit. Medalja e parë…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

E arta e parë për Francën

11 February, 2018 @15:12

Perrine Laffont është kampione olimpike në disiplinën moguls/gungat në skijim të lirë. Francezja përfundoi serinë e tretë finale me rezultat…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Norvegjezët fshijnë medaljet

11 February, 2018 @12:56

Martin Johnsrud Sundby kësaj radhe arriti të ngjitej për një pozitë më lartë në podium, pas të bronztës në Sochi…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Tinejxheri fiton në snoubord

11 February, 2018 @12:54

Ndoshta prindërit e tij kanë qenë fansa të Liverpool që kanë emëruar të birin e tyre Red duke pasur mbiemrin…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera