NDESHJA VENDOSET NË MINUTËN E FUNDIT

Dramë në Gjakovë, Ylli fiton në fund

Ekipi i Yllit/ BOROZANI/ Lis Dorambari

29 November, 2015 @19:47

Dy minuta para fundit të ndeshjes, Ylli ka pasur 16 pikë epërsi ndaj Vëllaznimit në përballjen e xhiros së XI që zhvillohej sonte në “Shani Nushi”.

Mirëpo, basketbollistët e ekipit suharekas sikurse lëshuan gjithçka dhe këtë për pak sa e shfrytëzuan gjakovarët që ishin tepër kërkues për fitore, të cilën ua mohoi vetëm preciziteti në fund.

Genti Zeka shënoi dy treshe në minutën e fundit, derisa Kreshnik Avdija shënoi 2 pikë nga gjuajtjet e lira e Muhamet Kollqaku realizoi një dyshe tjetër për të shtyer Yllin në Time-Out.

50 sekonda pa përfunduar ndeshja Ylli kishte vetëm 5 pikë epërsi ndaj Vëllaznimit. Derisa Landon Atterberry shënoi një pikë nga 2 gjuajtjet e lira të Yllit, Zeka i Vëllaznimit qëlloi treshen e tretë të minutës së fundit për të ngushtuar epërsinë në vetëm minus 2 pikë 12 sekonda pa përfunduar ndeshja.

E në luftën e gjuajtjeve të lira për dhjetë sekondëshin e fundit të ndeshjes Atterberry i Yllit ishte i saktë (nga 2 herë nga 2 tentime), si edhe Zeka i Vëllaznimit (që shtoi 2 pikë tjera), çoi ndeshjen në përfundim 88-92 në të mirë të Yllit.

TABELA AKTUALE E SUPERLIGËS

Ylli shënoi fitoren e katërt të stinorit, derisa Vëllaznimit i iku nga dora një rast shumë i mirë sonte.

Përndryshe, Atterberry ka qenë lojtari më efikas te Ylli me 25 pikë të shënuara, derisa Urim Zenelaj e Montral Scott kanë përfunduar ndeshjen me double-double. I pari ka shënuar 21 pikë e 13 kërcimë, derisa i dyti 14 pikë e 11 asistime në fitoren e ekipit.

Në anën tjetër te Vëllaznimi lojtarët më të dalluar sonte kanë qenë Blendi Matoshi me 28 pikë të shënuara si dhe Genti Zeka, të cilit vetëm një kërcim i mungoi për të regjistruar double-double prej 25 kërcimeve dhe 9 kërcimeve të regjistruara.