Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FBK

FBK - Liga e Parë: Palestra të lidhura me FIBA

FBK - Liga e Parë: Palestra të lidhura me FIBA


Teksti: FBK

2 June, 2021 @14:24

Me ftesë të Kryetarit të Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK), Arben Fetahu sot në zyrat e Federatës janë takuar krerët e lartë të FBK-së me përfaqësuesit e klubeve të Ligës së Parë të Meshkujve.

Në këtë takim krahas Kryetarit Fetahu kanë marrë pjesë edhe Sekretarja e Përgjithshme e FBK-së, Elvira Dushku, Komesari i Garave, Faton Kurshumlija, si dhe përfaqësuesit e gjitha klubeve të Ligës së Parë të Meshkujve.

Qëllimi i këtij takimi ka qenë që FBK së bashku me klubet e Ligës së Parë të bëhet një përmbledhje për edicionin që sapo ka përfunduar dhe se çfarë mund të bëhet më mirë në edicionin e ardhshëm.

Kryetari Fetahu së pari i ka falënderuar të gjithë përfaqësuesit e klubeve për punën e bërë në edicionin e kaluar, për angazhimin dhe mobilizimin në një vit pandemie dhe se të gjithë së bashku ia kanë dal që t’i përballojnë shumë vështirësi.

Numri një i FBK-së i njoftoi përfaqësuesit e klubeve të Ligës së Parë se një Grup i Punës i emëruar nga Bordi i FBK-së kanë punuar në hartimin e draft kritereve për licencim dhe garim të klubeve që nga edicioni i ardhshëm, si dhe të njëjtat pritet të jenë pjesë e Rregullores për Licencim të Klubeve për edicionin 2021/22.

Kryetari Fetahu para përfaqësuesve të klubeve ka folur edhe për rëndësinë e zhvillimit të Ligës së Parë të Meshkujve, të cilën ka thënë se duhet ta cilësojmë si ligë zhvillimore dhe si të tillë edhe duhet ta përforcojmë sa më shumë duke punuar të gjithë së bashku në këtë drejtim.

Për këtë arsye Fetahu ka theksuar se janë duke punuar maksimalisht për të siguruar një sponsor për Ligën e Parë të Meshkujve që do ti mbulonte shpenzimet e personave zyrtarë të ndeshjeve. Ai në vazhdim e ka përmendur edhe partneritetin e lidhur me “Synergy Sports” për të transformuar palestrat e basketbollit në Kosovë në “Palestra të Lidhura me FIBA-n”, partneritet që do t’i sigurojë FBK-së zgjidhje të përparuara dhe të automatizuara për të xhiruar dhe prodhuar transmetime të drejtpërdrejta me cilësi të lartë për garat e basketbollit në të dyja konkurrencat, meshkujve dhe femrave. Krerët e FBK-së dhe zyrtarët e klubeve kanë diskutuar edhe për kalendarin e garave të edicionit të ri, numrin e lojtarëve të rinj vendorë, për lojtarët e huaj dhe afatet kohore për paraqitje.

Përfaqësuesit e klubeve e falënderuan Kryetarin Fetahu për ftesën dhe për përkrahjen, si dhe u zotuan se do të bashkëpunojnë ngushtë për të zhvilluar Ligën e Parë të Meshkujve.

Të premten krerët e FBK-së do ti presin në takim përfaqësuesit e klubeve të EBC Ligës së Femrave, për të vazhduar më pas edhe me ligat e tjera.


KAMPIONATI SHKOLLOR

SHFMU Ismail Qemali, fiton ligën

FBK Liga e Dytë

SHFMU Ismail Qemali, fiton ligën

02/06/21 @ 12:54

KAMPIONATI SHKOLLOR

Te vajzat, kampione SHFMU Jeronim de Rada

FBK Liga e Femrave/International

Te vajzat, kampione SHFMU Jeronim de Rada

02/06/21 @ 12:46

GAME 5: SUNS - LAKERS

Lakers deklasohet nga Suns, kampioni afër eliminimit

NBA

Lakers deklasohet nga Suns, kampioni afër eliminimit

02/06/21 @ 10:29

GAME 5: NUGGETS - BLAZERS

Pas 2 vazhdimeve caktohet fituesi në ndeshjen Nuggets-Blazers

NBA

Pas 2 vazhdimeve caktohet fituesi në ndeshjen Nuggets-Blazers

02/06/21 @ 10:23

GAME 5: NETS - CELTICS

Harden me triple-double, Brooklyn në gjysmëfinale

NBA

Harden me triple-double, Brooklyn në gjysmëfinale

02/06/21 @ 10:16

FBK

Nis regjistrimi i klubeve për edicionin 2021/22

FBK Superliga/FBK Liga e Parë/FBK Liga e Dytë/FBK Liga e Femrave

Nis regjistrimi i klubeve për edicionin 2021/22

08/06/21 @ 15:39

NEW BASKET

New Basket bëhet me lojtarin më të gjatë në Kosovë!

FBK Liga e Parë

New Basket bëhet me lojtarin më të gjatë në Kosovë!

09/05/21 @ 23:32

TRANSFER

Skuadra e Ligës së Parë zyrtarizon lojtarin e huaj për stinorin e ri

FBK Liga e Parë

Skuadra e Ligës së Parë zyrtarizon lojtarin e huaj për stinorin e ri

07/05/21 @ 17:59

NEW BASKET

KB New Basket prezenton fanellat për stinorin 2021/22

FBK Liga e Parë

KB New Basket prezenton fanellat për stinorin 2021/22

03/05/21 @ 15:57

PLAY OUT

Pejanët ngjiten në Ligën e Parë, ekipi nga Prizreni bie poshtë

FBK Liga e Parë/FBK Liga e Dytë

Pejanët ngjiten në Ligën e Parë, ekipi nga Prizreni bie poshtë

01/05/21 @ 20:12

PLAY OUT / MEGASPORTS - BOREA

Sot caktohet skuadra e fundit e Ligës së Parë për edicionin 2021/22

FBK Liga e Parë

Sot caktohet skuadra e fundit e Ligës së Parë për edicionin 2021/22

01/05/21 @ 12:08

PLAY OUT

Vetëm një pikë dallim në çerekun e tretë të ndeshjes Trepça-Istogu

FBK Superliga/FBK Liga e Parë

Vetëm një pikë dallim në çerekun e tretë të ndeshjes Trepça-Istogu

29/04/21 @ 18:07

PLAY OUT

Istogu mbahet me Shabanin, s’lejon shkëputjen

FBK Superliga/FBK Liga e Parë

Istogu mbahet me Shabanin, s’lejon shkëputjen

29/04/21 @ 17:39

PLAY OUT

Pesëshet e para: Trepça - Istogu

FBK Superliga/FBK Liga e Parë

Pesëshet e para: Trepça - Istogu

29/04/21 @ 16:51

PLAY OUT / TREPÇA - ISTOGU

Skuadra e fundit e Superligës, caktohet sot

FBK Superliga/FBK Liga e Parë

Skuadra e fundit e Superligës, caktohet sot

29/04/21 @ 10:28


 
Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Parë