Të gjitha lajmet

ISTOGU - FERONIKELI

Feronikeli në finale, një hap para Superligës

Feronikeli në finale, një hap para Superligës

6 April, 2019 @16:10

Skuadra e Feronikelit ka shënuar fitore edhe në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së PlayOffit të Ligës së Parë dhe duke e mposhtur Istogun sot si mysafir 53-71, ka arritur finalen e PlayOffit.

Kjo fitore bën që Feronikeli debutues në basketbollin kosovar, që në stinorin e dytë të tij të ëndërrojë Superligën, ndërsa në përballjen e sotme përkundër lojës së mirë të Istogut, çereku i fundit ka qenë i jashtëzakonshëm nga mysafirët e drejtuar prej Petrit Zeqirit [6-20 çereku IV].

Arti Hajdari ka shkëlqyer në duelin e sotëm për Feronikelin. Ai ka kryer ndeshjen me 23 pikë [5/11 për tre pikë] duke regjistruar edhe 4 kërcime e 3 asitime.

PLAYOFF SKEMA

Përveç tij, Desmond Gattis me 16 dhe Beqë Kovaçi me 11 të tjera kanë qenë ndër më të dalluarit e skuadrës fituese.

Dyshja më e dalluar e Istogut Ardit Pepaj (24 pikë, 6 asistime) dhe Diamant Shabani (12 pikë, 13 kërcime) thjesht nuk patën ndihmën e bankës për të bërë më shumë në ekipin që drejtohet nga Fikret Shatri.

Kështu, Feronikeli tash në finale të PlayOffit do të pret fituesin e gjysmëfinales tjetër Vëllaznimi - DonBosko, që aktualisht është 1-0 në të mirë të gjakovarëve.

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Ligën e Parë (11)

24 February, 2020 @13:40

Pas ndeshjeve të përfunduara të xhiros së 11 në Ligën e Parë në basketboll, TopSporti.com ka përzgjedhur pesëshen e javës…

BOREA - MARIGONA HILL PRISHTINA

Fitorja e parë me emrin e ri

21 February, 2020 @20:07

Ish-skuadra e Kerasan Prishtinës, tani me emrin e ri Marigona Hill, ka regjistruar fitoren e parë në stinorin pranveror, duke…

NEW BASKET - ISTOGU

Istogu ngritet në pozitën e tretë

21 February, 2020 @19:06

Skuadra e Istogut, duke e mposhtur New Basketin me rezultat 67-79, është ngritur në pozitën e tretë në Ligën…

DRITA - PRISHTINA E RE

Prishtina e Re shpreson në Play Off

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

20 February, 2020 @14:09

Prishtina e Re, duke e mposhtur Dritën me rezultat 54-62, ka ngritur edhe më shumë shpresat për Play Off. …

VUSHTRRIA - VËLLAZNIMI

E 10-ta për Vëllaznimin

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

20 February, 2020 @13:37

Skuadra gjakovare, Vëllaznimi, pas titullit në Kupën e Kosovës në kuadër të Ligës së Parë, vazhdoi me fitore edhe në…

Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Parë