Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FTESAT E HADARIT

Lista e gjerë e Kosovës për kualifikime drejt Botërorit 2027

Lista e gjerë e Kosovës për kualifikime drejt Botërorit 2027


Teksti: FBK

7 February, 2024 @16:02

Përzgjedhësi i Kosovës, Rami Hadar ka zbuluar listën me lojtarët e grumbulluar për dy ndeshjet, që Dardanët do t’i zhvillojnë në shkurt.

Në këtë listë do të grumbullohen 17 basketbollistë, listë që më pas do të shkurtohet në 12. Grumbullimi i parë do të jetë më 18 shkurt (e diel).

Për herë të parë me Dardanët janë grumbulluar dy basketbollistët e talentuar, Jon Ismajli dhe Norik Binqe. Ismajli luan në Republikën e Çekisë, te skuadra GBA LIONS, kurse Binqe në Kroaci te skuadra Dubrava.

Po ashtu për herë të parë do të grumbullohet Jan Palokaj, i cili luan te Golden Eagle Ylli.

Kosova është në grup me Zvicrën, Irlandën dhe Azerbajxhanin.

Sfidën e parë Dardanët e kanë më 22 shkurt ndaj Irlandës në Prishtinë, derisa sfidën e dytë ndaj Azerbajxhanit më 25 shkurt në udhëtim.

Raundi i parë parakualifikues i Kupës së Botës të Basketbollit FIBA ​​2027 do të luhet në tre dritare më 19-27 shkurt 2024, 18-26 nëntor 2024 dhe 17-25 shkurt 2025, nga një ndeshje në shtëpi dhe jashtë.

Të tre fituesit e grupeve së bashku me skuadrën e renditur më të mirë në vendin e dytë do të kalojnë në raundin e dytë parakualifikues të Kupës së Botës 2027 të FIBA-s, i cili do të luhet në verën e vitit 2025.

- - -

Lista e gjerë e Kosovës

Dardan Berisha - Sigal Prishtina
Drilon Hajrizi - Trepça
Dominic Artis - Cagdas Bodrumspor
Erjon Kastrati - Trepça
Lis Shoshi – Peja
Gëzim Morina – Golden Eagle Ylli
Mikaile Tmusic – Trepça
Dardan Kapiti – Trepça
Arian Çallakaj –Peja
Jan Palokaj – Golden Eagle Ylli
Muhamedali Janjeva – Sigal Prishtina
Ardit Pepaj –Vëllaznimi
Musab Mala –Peja
Meriton Ismaili – Peja
Shendrit Llapi –Vëllaznimi
Jon Ismajli – GBA
Norik Binqe – Dubrava
Trajner: Rami Hadar


 
Të gjitha lajmet nga FBK Superliga