Të gjitha lajmet

GAME 1: FERONIKELI - VËLLAZNIMI

Një hap drejt Superligës

Foto: FBK

Një hap drejt Superligës

13 April, 2019 @20:46

KB Feronikeli
Vëllaznimi
KB Feronikeli 97 : 56 Vëllaznimi
Arti HAJDARI 38 pikë Edmond KRYEZIU 15 pikë

Palestra sportive, Drenas

Me fitoren e Feronikelit është mbyllur ndeshja e parë finale e Play Off-it në Ligën e Parë, me ç‘rast Nikli ka marrë epërsinë 1-0 në serinë finale ndaj Vëllaznimit.

Skuadra nga Drenasi ka arritur ta mposhtë me rezultat 97-56 (19-18, 27-7, 27-11, 24-20) skuadrën e Vëllaznimit, për ta bërë një hap drejt inkuadrimit në Superligë, sukses i cili për këtë skuadër do të ishte historik.

Në mungesë të amerikanit Taaj Ridley, i cili pësoi një lëndim pak para ndeshjes së sontme, gjakovarët ballë Feronikelit i bënë vetëm në çerekun e parë, derisa pjesa tjetër e ndeshjes kaloi me dominim të vendasve, të cilët ndeshjen e mbyllën me fitore të thellë.

SKEMA E PLAY OFF-IT

Paraqitje fantastike te Feronikeli sonte zhvilloi Arti Hajdari, i cili e udhëhoqi skuadrën e tij me 38 pikë, 7 asistime e 4 kërcime, derisa pikë dyshifrore te Nikli shënuan edhe Kovaqi (17) si dhe Gattis (14) e Merovci (14).

Te gjakovarët, pikë dyshifrore shënuan vetëm dy lojtarë, Kryeziu 15 dhe Koshi 12.

Ndeshja e kthimit mes skuadrave zhvillohet në Gjakovë, ndërsa nëse seria barazohet, skuadra që ngjitet direkt në Superligë përcaktohet nga një ndeshje e tretë, e cila do të luhej në Drenas, me Niklin që ka përparësinë e terrenit falë pozitës më të lartë në tabelën e klasifikimit gjatë sezonit të rregullt.

Humbësi nga kjo seri luftën për Superligë e zhvillon ndaj Lipjanit, skuadër kjo që ka përfunduar në vendin e parafundit në Superligë.

FORMACIONET STARTUESE

5-shet e para, Feronikeli-Vëllaznimi

13 April, 2019 @19:11

Këto janë pesëshet e para të ndeshjes së parë finale të PlayOffit të Ligës së Parë mes Feronikelit dhe Vëllaznimit.…

PRISHTINA - PRIZRENI

Rekord i Prishtinës në stinor të rregullt

13 April, 2019 @20:30

Prishtina nën drejtimin e Damir Mulaomerovicit ka arritur atë që s’e ka bërë asnjë ekip deri tash në Superligë të…

BOREA - YLLI

E njëzeta për Yllin gjysmëfinalist

13 April, 2019 @19:00

Ylli ka shënuar fitore të pritur dhe pa ndonjë telash të madh ndaj Boreas së Pejës, e cila tashmë është…

FORMACIONET STARTUESE

5-shet e para, Prishtina-Prizreni

13 April, 2019 @18:59

Trajnerët e ekipeve përkatëse Damir Mulaomerovic dhe Arbnor Rifati, kanë dalë me këto pesëshe për ndeshjen e fundit të sezonit…

PRISHTINA - PRIZRENI

A do ta përfundojnë stinorin të pamposhtur?

13 April, 2019 @11:47

Ndeshja e dytë e ditës do të luhet në mes të Prishtinës dhe Prizrenit. Nënkampionia e Kosovës, Prishtina, deri më…

BOREA - YLLI

Ndeshje “formale” në Pejë

13 April, 2019 @11:36

Në ndeshjen hapëse e xhiros së fundit të stinorit të rregullt në Superligën e Kosovës në basketboll, do të takohen…

FINAL SERIES TO THE SUPER LEAGUE

Seria finale sonte

13 April, 2019 @8:23

Sonte fillon seria finale e PlayOffit të Ligës së Parë në basketboll. Feronikeli pret Vëllaznimin në duelin e parë të…

LOS ANGELES

Lakers shkarkon trajnerin

12 April, 2019 @22:30

Njëra ndër skuadrat më të trofeshme në NBA, Los Angeles Lakers, pas rezultateve jo të mira, në stinorin e ri…

FORMACIONET STARTUESE

5-shet e para, Feronikeli-Vëllaznimi

13 April, 2019 @19:11

Këto janë pesëshet e para të ndeshjes së parë finale të PlayOffit të Ligës së Parë mes Feronikelit dhe Vëllaznimit.…

FINAL SERIES TO THE SUPER LEAGUE

Seria finale sonte

13 April, 2019 @8:23

Sonte fillon seria finale e PlayOffit të Ligës së Parë në basketboll. Feronikeli pret Vëllaznimin në duelin e parë të…

PLAYOFF: DON BOSKO - VËLLAZNIMI

Vëllaznimi në finale

TOPSPORTI/ A. P.

8 April, 2019 @20:59

Pas fitores në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së PlayOffit të Ligës së Parë, Vëllaznimi ka arritur të mposht Don…

ISTOGU - FERONIKELI

Feronikeli në finale, një hap para Superligës

6 April, 2019 @16:10

Skuadra e Feronikelit ka shënuar fitore edhe në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së PlayOffit të Ligës së Parë dhe…

ISTOGU - FERONIKELI

Ç3: 10 minuta larg finales

6 April, 2019 @15:44

Feronikeli e riktheu epërsinën. Rezultati aktual është 47-51. Arti Hajdari me 15 pikë është më i miri te Nikli, derisa…

Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Parë